AT6-IIIAWF6F25AM6-IIIAWF6F45AWF8F45
EAT6/EAT8 váltó: hibák és megbízhatóság
PSA/Stellantis EAT6 és EAT8 (Aisin, convertidor de par) · Peugeot, Citroën, DS és Opel
Az EAT6 és az EAT8, az Aisin PSA/Stellantis számára gyártott hajtóművei, nyomatékváltós automata sebességváltók, amelyeket 2014 óta építenek Peugeot, Citroën, DS és Opel modellekbe. A leggyakrabban említett gyenge pontjuk a szelepház: a nyomás vagy a kalibráció hibái rángatást és megingást okoznak – ez olykor szoftverrel javítható –, elszigetelt esetekben pedig olyan meghibásodást, amely a váltó cseréjét teszi szükségessé. A gyártó «életre szólónak» hirdeti, de több szakember 60 000-80 000 km-enkénti olajcserét javasol.[1][2][3][4]
Mely EAT6/EAT8 változatokat érdemes megvenni?
Ítéletünk az egyes változatokról, a dokumentált hibák alapján.
- Óvatosan
EAT6 (AT6-III / AM6-III, 2014-től)
2014 óta · AT6-III, AWF6F25, AM6-III, AWF6F45
Ugyanaz a szelepházi és elektromágneses szelepes gyenge pontja van, mint az EAT8-nak, rángatással és megingással, amelyet több modellnél dokumentáltak; vásárlás előtt érdemes ellenőrizni a karbantartási előzményeket, és hidegen próbaútra menni.[1][7][8]
- Óvatosan
2017 óta · AWF8F45
Ma ez a legelterjedtebb változat, ugyanazzal a dokumentált rángatás- és megingásmintázattal – ez olykor szoftverfrissítéssel javítható –, és az esetek kisebb részében korai meghibásodásokkal, amelyek a váltó cseréjét teszik szükségessé; érdemes átnézni az előzményeket, és hidegen és melegen is kipróbálni az autót.[1][2][4]
Vásárolható: Nincs ismert súlyos hiba, vagy már kijavították ebben a kivitelben. Óvatosan: Megvehető, ha ellenőrzöl valami konkrétat: előélet, kicserélt alkatrész vagy elvégzett kampány. Kerülendő: Magas kockázata van egy súlyos hibának, amelyet nehéz ellenőrizni vagy megelőzni.
A(z) EAT6/EAT8 ismert hibái
Fontosság szerint csökkenő sorrendben (súlyosság × gyakoriság).
- 1Magas súlyosságGyakoriság: AlkalmiElektronikaSzelepházhiba mozgásképtelenséggel vagy a váltó cseréjévelIgen, bár az esetek kisebb részében: dokumentáltak az EAT6/EAT8 szelepházának biztonsági üzemmóddal járó meghibásodásait, és több tulajdonosnak egész váltót kellett cserélnie nagyon kevés kilométer után – egy esetben nagyjából 4200 km-nél.Javítás: 2 000–9 000 EUR
- 2Közepes súlyosságGyakoriság: GyakoriErőátvitelRángatás és megingás fokozatváltáskor, főleg hidegenIgen: az EAT6/EAT8-as modellek több tulajdonosa számol be rángatásról vagy megingásról fokozatváltáskor, amely hideg váltónál gyakoribb. Általában a szelepház nyomásában vagy kalibrációjában keresendő az ok, és a márkakereskedő gyakran – nem mindig teljesen – a vezérlőegység szoftverének frissítésével megoldja.Javítás (szerviz): 1 000–2 000 EUR
- 3Közepes súlyosságGyakoriság: GyakoriKenés«Életre szóló» váltóolaj, amelyet érdemes megelőzően cserélniA gyártó nem ír elő ütemezett olajcserét az EAT6/EAT8-hoz a hivatalos karbantartásban, de több szakember 60 000-80 000 km-enkénti megújítást javasol: a hő és a futásteljesítmény hatására akkor is leromlik, ha örökkévalónak hirdetik, és az elöregedett folyadék elősegíti a kapcsolódó hiba rángatásait.Javítás (szerviz): 150–400 EUR
A súlyosság színei: alacsony, közepes, magas, kritikus. Hogyan értékeljük őket
Alkatrész szerint
Hasonlítsd össze az egyes hibákat ugyanazzal az alkatrésszel más motorokon: tünetek, költség és érintett modellek.
Mi a(z) EAT6/EAT8
Az EAT6 és az EAT8 ("Efficient Automatic Transmission", 6 és 8 sebességes) klasszikus automata váltók nyomatékváltóval és bolygókerekes fokozatokkal, amelyeket a japán Aisin szállító gyárt a PSA csoport (ma Stellantis) számára. Nem szabad összetéveszteni az e-DCS6/e-DCS7-tel, amely a mild hybrid változatokhoz készült többtengelykapcsolós hajtás, ugyanabban a kínálatban szerepel ezekkel a modellekkel, de mechanikailag más, és kívül esik ennek az adatlapnak a tárgyán.[1]
Az EAT6 2014-ben jelent meg az adatlap modelljeiben, amikor a Peugeot 308 II az új 1.2 PureTech 130 motor mellett opcióként kínálta; nem sokkal később a 2016 októberében bemutatott Peugeot 3008 II egyes motorváltozataiba is bekerült. A nyolc fokozatú EAT8 2017-ben mutatkozott be a 308 II facelift változatával (2.0 BlueHDi 180), és fő – több későbbi modellnél egyetlen – opcióként terjedt el az 5008 II-ben, az 508 II-ben, a 2008 II-ben, a C5 Aircrossban, a C4 III-ban, a DS 7 Crossbackban, valamint az Opel PSA-ba integrálása után a Grandlandban.[5][6]
A PSA belsőleg az EAT6 családon belül megkülönbözteti a benzinmotorokhoz készült AT6-III-at (Aisin kód: AWF6F25) és a dízelekhez való AM6-III-at (AWF6F45), míg az EAT8 az AWF8F45 kódot használja mind a dízel és benzines, mind a plug-in hibrid e-EAT8 változatnál (ez utóbbival ez az adatlap nem foglalkozik). Az Aisin az EAT8 által elviselt maximális nyomatékot 450 Nm-ben adja meg, alkalmazástól függően akár 480 Nm-ig.[1][6]
A műhelyek és a tulajdonosi tapasztalatokat gyűjtő megbízhatósági oldalak ugyanabban a gyenge pontban egyeznek meg: a hidraulikus blokkban és az elektromágneses szelepekben, amelyek a belső tengelykapcsolók nyomását adagolják. Ha ez a nyomás vagy a kalibrációja hibásodik meg, az eredmény rángatás és megingás, a legsúlyosabb esetekben pedig a váltó cseréjét igénylő meghibásodás; visszatérően dokumentálják több különböző modellnél, bár nem mindegyiknél azonos mértékben.[1][2][3][4][8][9]
- Gyártói
- Aisin (para PSA/Stellantis)
- Család
- EAT: cajas automáticas Aisin de convertidor de par para PSA/Stellantis (distintas de la e-DCS6/e-DCS7 híbrida)
- Típus
- Hidromechanikus automata nyomatékváltóval és bolygókerekes fokozatokkal, 6 vagy 8 sebességes a változattól függően (EAT6/EAT8)
- Maximális nyomaték
- 450 Nm
- Gyártás
- 2014 óta
- Márkák
- Peugeot, Citroën, DS és Opel
Mi változott a változatok között
2014 óta
EAT6 (AT6-III / AM6-III, 2014-től)
Az Aisin család hatfokozatú változata; a Peugeot 308 II-ben 2014-ben jelent meg az 1.2 PureTech 130-cal együtt, és a 3008 II és az 5008 II belépő és közepes teljesítményű motoros változatait is szerelték vele (1.2 PureTech, 1.6 THP, 1.6/2.0 BlueHDi). A PSA belsőleg az AT6-III-at (AWF6F25) különbözteti meg benzinhez, és az AM6-III-at (AWF6F45) dízelhez.[5][6]
2017 óta
Két további fokozatot kap (összesen nyolcat), és több nyomatékot visel el – 450 Nm, alkalmazástól függően akár 480 Nm –; 2017-ben mutatkozott be a 308 II facelift változatával, és az adatlap többi autójánál a fő, több modellnél az egyetlen automata váltóvá vált, beleértve a plug-in hibrid változatot (e-EAT8) is, amely kívül esik e cikk tárgyán. Az Aisin belsőleg AWF8F45 néven azonosítja.[1][5][6]
A(z) EAT6/EAT8 motorral szerelt autók
11 Európában értékesített modell. Lépj be az egyesekbe, hogy lásd az összes hibájukat és a vásárlási ellenőrzőlistát.
Citroën
- Citroën C5 Aircross1.6 PureTech 180 EAT8 · 1.5 BlueHDi 130 EAT82018 óta[11]
- Citroën C4 III1.2 PureTech 130 EAT8 · 1.2 PureTech 155 EAT8 · 1.5 BlueHDi 130 EAT82020 óta[12][13]
- Citroën C5 X1.2 PureTech 130 EAT8 · 1.6 PureTech 180 EAT82022 óta[15]
DS
- DS DS 7 Crossback1.5 BlueHDi 130 EAT8 · 1.6 PureTech 180 EAT82017–2022[14]
Opel
- Opel Grandland I1.5 BlueHDi 130 EAT82017–2024[3]
Peugeot
- Peugeot 308 II1.2 PureTech 130 EAT6 · 1.6 THP 225 EAT8 · 2.0 BlueHDi 180 EAT82014–2021[5][7]
- Peugeot 308 III1.2 PureTech 130 EAT8 · 1.5 BlueHDi 130 EAT82021 óta[10]
- Peugeot 3008 II1.2 PureTech 130 EAT6 · 1.6 BlueHDi EAT6 · 2.0 BlueHDi 180 EAT82016–2023[6][9]
- Peugeot 5008 II1.2 PureTech 130 EAT6 · 2.0 BlueHDi 180 EAT82017–2023[8]
- Peugeot 508 II1.5 BlueHDi 130 EAT8 · 2.0 BlueHDi 180 EAT82018 óta[2]
- Peugeot 2008 II1.2 PureTech 130 EAT8 · 1.5 BlueHDi 130 EAT82019 óta[4]
A(z) EAT6/EAT8 összehasonlítása
- EAT6/EAT8 vs DSG7 DQ200
- EAT6/EAT8 vs Multitronic
- EAT6/EAT8 vs DSG6 DQ250
- EAT6/EAT8 vs EDC
- EAT6/EAT8 vs Dualogic
- EAT6/EAT8 vs PowerShift
- EAT6/EAT8 vs 7DCT
- EAT6/EAT8 vs 7G-DCT
- EAT6/EAT8 vs 7G-Tronic / 9G-Tronic
- EAT6/EAT8 vs CVT Xtronic
- EAT6/EAT8 vs AL4 / DP0
- EAT6/EAT8 vs 09G (Aisin)
- EAT6/EAT8 vs DSG7 DQ381/DQ500
- EAT6/EAT8 vs ZF 6HP
- EAT6/EAT8 vs ZF 8HP
EAT6/EAT8 motoros autót készülsz venni?
Csak akkor veszünk fel veled kapcsolatot egy partnerrel, ha az űrlapon engedélyezed.
Van ilyen váltós autód? Told el, milyen hibáid voltak, hány kilométernél, és mennyit fizettél. Jelentsd a hibádat.
Források
Az oldal minden adata a forrására hivatkozik. Ha hibát találsz, jelezd nekünk.
- Boîte auto EAT8 Peugeot / CitroënFiches-auto.fr · Autós sajtó · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Fiabilité Peugeot 508 2 (2018), pannes et témoignagesFiches-auto.fr · Tulajdonosi fórum · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Fiabilité Opel Grandland X (2017-2024), pannes et témoignagesFiches-auto.fr · Tulajdonosi fórum · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Fiabilité Peugeot 2008 2 (2020), pannes et témoignagesFiches-auto.fr · Tulajdonosi fórum · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Peugeot 308 IIWikipédia (fr) · Egyéb forrás · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Peugeot 3008 IIWikipédia (fr) · Egyéb forrás · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Fiabilité Peugeot 308 (2013-2021), pannes et témoignagesFiches-auto.fr · Tulajdonosi fórum · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Fiabilité Peugeot 5008 2 (2017-2024), pannes et témoignagesFiches-auto.fr · Tulajdonosi fórum · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Fiabilité Peugeot 3008 2 (2016-2024), pannes et témoignagesFiches-auto.fr · Tulajdonosi fórum · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Peugeot 308 IIIWikipédia (fr) · Egyéb forrás · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Avis Citroën C5 Aircross, témoignages propriétairesFiches-auto.fr · Tulajdonosi fórum · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Probamos el Citroën C4 PureTech 155 EAT8: comodidad y potenciaMotor1.com (ES) · Autós sajtó · közzétéve: 2021. július 9. · megtekintve: 2026. szeptember 27. · spanyol nyelven
- Citroën C4 (2020)Wikipédia (fr) · Egyéb forrás · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Avis DS 7 Crossback (2018), témoignages propriétairesFiches-auto.fr · Tulajdonosi fórum · megtekintve: 2026. szeptember 27. · francia nyelven
- Citroën C5 X (motorisations, boîte EAT8, hybridation 2023)Wikipédia (fr) · Egyéb forrás · megtekintve: 2026. október 29. · francia nyelven