4N134N14
Silnik 1.8/2.2 DI-D: usterki i niezawodność
Mitsubishi 1.8/2.2 DI-D (4N13/4N14) · Mitsubishi
Tak, ogólnie: własne diesle Mitsubishi 1.8 DI-D (4N13) i 2.2 DI-D (4N14) mają opinię niezawodnych w porównaniu z silnikami Volkswagena i PSA, które zastąpiły w 2010 roku. Ich najlepiej udokumentowana usterka to zapchanie filtra cząstek stałych z rozcieńczaniem oleju na krótkich trasach, a do tego pojedyncze przypadki wtryskiwaczy, turbosprężarki i wałka wyrównoważającego. Nie myl go z 2.2 HDi od PSA, który wcześniej montowano w Outlanderze, współdzielonym z C-Crosserem i Peugeotem 4007.[1][2][3][4]
Które wersje 1.8/2.2 DI-D kupować?
Nasz werdykt dla każdej wersji, oparty na udokumentowanych usterkach.
- Z ostrożnością
1.8 DI-D 116 KM (4N13, 2010-2019)
2010–2019 · 116 KM · 4N13
Ma te same udokumentowane słabe punkty co 1.8/2.2 DI-D (filtr cząstek stałych, wtryskiwacze, zawór EGR, turbo); przed zakupem warto sprawdzić historię obsługi filtra i oleju.[3]
- Z ostrożnością
1.8 DI-D 150 KM (4N13, 2010-2015)
2010–2015 · 150 KM · 4N13
Te same środki ostrożności co w wersji 116 KM: sprawdź filtr cząstek stałych i stan oleju.[3]
- Z ostrożnością
2.2 DI-D 150 KM automat (4N14, 2013-2015)
2013–2015 · 150 KM · 4N14
Brak źródeł dokumentujących usterki typowe dla tego wariantu w porównaniu z 177-konnym z Outlandera; obowiązują te same ogólne środki ostrożności co dla 2.2 DI-D.[3]
- Z ostrożnością
2.2/2.3 DI-D 177 KM MIVEC (4N14, 2010-2021)
2010–2021 · 177 KM · 4N14
Własny silnik poprawił niezawodność w porównaniu z obcymi dieslami, które zastąpił, ale udokumentowano przypadki awarii wałka wyrównoważającego w trzeciej generacji; warto sprawdzić, czy na zimno nie wydaje nietypowych dźwięków.[4]
- Z ostrożnością
2.2 DI-D 150 L200 (4N14, 2019-2022)
2019–2022 · 150 KM · 4N14
Brak źródeł dokumentujących typowe awarie tej wersji w L200; ADAC nie notuje skarg właścicieli ani akcji serwisowych dla niej, a obowiązują te same ogólne zalecenia, co dla 2.2 DI-D.[3][8]
Kupić: Brak znanych poważnych usterek lub już naprawione w tej wersji. Z ostrożnością: Do kupienia, jeśli sprawdzisz coś konkretnego: historię, wymienioną część lub wykonaną kampanię. Unikać: Wysokie ryzyko poważnej awarii, trudnej do wykrycia lub zapobieżenia.
Znane usterki: 1.8/2.2 DI-D
Uporządkowane od najważniejszej do najmniej ważnej (waga × częstość).
- 1Wysoka dotkliwośćCzęstość: CzęsteUkład ograniczania emisjiZapchanie filtra cząstek stałych i rozcieńczenie olejuTak: filtr cząstek stałych w 1.8/2.2 DI-D często się zapycha w jeździe miejskiej i na krótkich trasach, a niepełna regeneracja rozcieńcza olej silnikowy niespalonym paliwem; najczęściej wskazywanym sygnałem jest poziom oleju powyżej maksimum.
- 2Wysoka dotkliwośćCzęstość: SporadycznaTurboZużycie turbosprężarki przy wysokim przebieguSporadycznie: turbosprężarka o zmiennej geometrii w 1.8/2.2 DI-D jest wymieniana jako słaby punkt przy wysokim przebiegu, a gwizd i spadek mocy to najczęstsze objawy przed awarią.
- 3Średnia dotkliwośćCzęstość: SporadycznaWtryskZanieczyszczenie wtryskiwaczy i zaworu EGR sadząSporadycznie: przy wysokim przebiegu wtryskiwacze common-rail i zawór EGR w 1.8/2.2 DI-D mogą się zanieczyścić sadzą; najczęściej wskazywane objawy to szarpanie, spadek mocy i zapalona kontrolka silnika.
- 4Wysoka dotkliwośćCzęstość: RzadkaRozrządAwaria wałka wyrównoważającego w 2.2 DI-D w OutlanderzeRzadkie, ale udokumentowane: niektóre egzemplarze 2.2 DI-D (4N14) w Outlanderze trzeciej generacji miały awarie wałka wyrównoważającego, z nietypowym hałasem silnika jako sygnałem.
Kolory wagi: niska, średnia, wysoka, krytyczna. Jak je oceniamy
Według części
Porównaj każdą usterkę z tą samą częścią w innych silnikach: objawy, koszt i dotknięte modele.
Czym jest 1.8/2.2 DI-D
4N13 (1,8 litra, 1798 cm³) i 4N14 (2,2 litra z nazwy handlowej, rzeczywista pojemność 2268 cm³) to diesle z aluminiowym blokiem i głowicą, dwoma wałkami rozrządu w głowicy (DOHC), 16 zaworami, zmiennymi fazami rozrządu MIVEC na ssaniu, wtryskiem common-rail oraz turbosprężarką o zmiennej geometrii z intercoolerem. Mitsubishi zaprezentowało je w 2010 roku jako swoje pierwsze diesle własnej konstrukcji dla Europy.[5]
Mitsubishi używa oznaczenia «DI-D» (Direct Injection-Diesel) dla każdego diesla, który montuje, własnego lub nie. Outlander drugiej generacji (CW, 2006-2012), współdzielony z Citroënem C-Crosser i Peugeotem 4007, sprzedawano najpierw z 2.0 TDI od Volkswagena, a od 2007 roku z 2.2 HDi od PSA - ten ostatni był sprzedawany przez Mitsubishi także jako «2.2 DI-D», co potwierdza ówczesny test - i dopiero od września 2010 roku zaczął dostawać własne 2.2 DI-D (4N14), które obejmuje ta karta. Ta karta nie dotyczy diesli Volkswagena ani PSA, choć ten od PSA ma tę samą nazwę handlową co silnik, który omawiamy.[1][2][9]
1.8 DI-D (4N13) zadebiutował w 2010 roku w Mitsubishi ASX i Lancerze, ze 116 KM w obu oraz, tylko w ASX, także ze 150 KM - pierwszy diesel Mitsubishi o tej mocy. Od 2013 roku ASX dostał też wariant 2.2 DI-D (4N14) o mocy 150 KM bez MIVEC, dostępny wyłącznie z automatyczną skrzynią z przekładnią hydrokinetyczną, inny niż 177-konny z MIVEC montowany w Outlanderze od 2010 roku.[6][7][10]
Niemieckie źródło specjalizujące się w autach używanych opisuje 4N14 z Outlandera jako trwalszy od diesli obcych producentów, które zastąpił, właśnie dlatego, że jest własną konstrukcją Mitsubishi, choć dokumentuje też pojedyncze przypadki awarii wałka wyrównoważającego w trzeciej generacji.[4]
- Producent
- Mitsubishi Motors
- Rodzina
- Familia 4N1 de diésel diseñados y fabricados por el propio Mitsubishi (4N13 de 1,8 litros y 4N14 de 2,2/2,3 litros), que desde 2010 sustituyeron en la gama europea de la marca a los motores que Mitsubishi compraba a Volkswagen y a PSA (Peugeot-Citroën); no incluye el 4N15 de 2,4 litros de otros mercados ni las versiones híbridas enchufables.
- Paliwo
- Diesel
- Pojemność skokowa
- —
- Cylindry
- 4
- Zasilanie
- Turbo
- Wtrysk
- Common rail
- Rozrząd
- Łańcuch
- Moc
- 116–177 KM
- Maksymalny moment obrotowy
- 380 Nm
- Produkcja
- od 2010
- Marki
- Mitsubishi
Co zmieniło się między wersjami
2010–2019
1.8 DI-D 116 KM (4N13, 2010-2019)
To podstawowa moc 1.8 DI-D, którą Mitsubishi zadebiutowało ze swoim własnym dieslem w 2010 roku: 116 KM i 300 Nm momentu obrotowego. Montowano go zarówno w ASX, jak i w Lancerze.[5][6][7][11]
2010–2015
1.8 DI-D 150 KM (4N13, 2010-2015)
Mocniejsza wersja 1.8 DI-D (150 KM, ten sam maksymalny moment 300 Nm, ale osiągany przy wyższych obrotach), dostępna wyłącznie w ASX i, według francuskiej Wikipedii, pierwszy diesel Mitsubishi o takiej mocy. W 2015 roku ASX przeszedł na 1.6 DI-D pochodzenia PSA, którego ta karta nie obejmuje.[6][7]
2010–2021
2.2/2.3 DI-D 177 KM MIVEC (4N14, 2010-2021)
Wersja z MIVEC na ssaniu i większą mocą (177 KM, 380 Nm przy 2000 obr./min), którą Mitsubishi rezerwuje dla Outlandera: od września 2010 roku zastąpiła diesle Volkswagena i PSA w drugiej generacji (CW), a w trzeciej generacji (GF/GG) była jedynym dieslem aż do pojawienia się Outlandera bez diesla w 2021 roku.[1][2][4][5]
2013–2015
2.2 DI-D 150 KM automat (4N14, 2013-2015)
Wariant 2.2 DI-D bez MIVEC (150 KM, 360 Nm między 1500 a 2750 obr./min), który Mitsubishi zarezerwowało w ASX wyłącznie dla 6-biegowego automatu z przekładnią hydrokinetyczną i dla topowej wersji wyposażenia Kaiteki.[10]
2019–2022
2.2 DI-D 150 L200 (4N14, 2019-2022)
Wersja o pojemności 2,2 l (2.268 cm³), mocy 150 KM (110 kW) i momencie 400 Nm, którą L200 zastąpił w Europie silnik 2.4 DI-D (4N15) przy aktualizacji w 2019 roku; ADAC podaje ją z manualną sześciobiegową skrzynią i napędem 4x4. Silnik 2.4 pozostał na rynkach poza Europą.[8][12]
Samochody z silnikiem 1.8/2.2 DI-D
6 modeli sprzedawanych w Europie. Wejdź w każdy, aby zobaczyć wszystkie jego usterki i listę kontrolną przed zakupem.
Mitsubishi
- Mitsubishi ASX I1.8 DI-D 116 · 1.8 DI-D 150 · 220 DI-D2010–2015[6][7][10]
- Mitsubishi Outlander II2.2 DI-D · 2.3 DI-D2010–2012[1][2][4][5]
- Mitsubishi Outlander III2.2 DI-D · 2.3 DI-D2012–2021[1][2][4][5]
- Mitsubishi Lancer1.8 DI-Dod 2010[5][11][13]
- Mitsubishi Eclipse Cross IEclipse Cross 2.2 DI-D 150 CV (automático de 8 marchas)2019–2021[14]
- Mitsubishi L200 V2.2 DI-D 1502019–2022[8][12]
Porównaj: 1.8/2.2 DI-D
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.5 BlueHDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.6 HDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 TDI
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.5 dCi
- 1.8/2.2 DI-D vs BMW N47
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.3 Multijet
- 1.8/2.2 DI-D vs OM651
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.6 CRDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.6 dCi
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.6 TDI
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 HDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.2 JTDm Multijet II
- 1.8/2.2 DI-D vs BMW B47
- 1.8/2.2 DI-D vs BMW B57
- 1.8/2.2 DI-D vs BMW M47
- 1.8/2.2 DI-D vs BMW M57
- 1.8/2.2 DI-D vs BMW N57
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.6 i 2.0 MultiJet II
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.9 JTD/Multijet i 2.4 JTD
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.3 MultiJet
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.4 JTD / JTDm Multijet
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.8 TDCi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.2 / 2.4 / 3.2 TDCi (Puma)
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.5 / 2.0 EcoBlue
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 i 2.2 VCDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.2 i-CTDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.6 / 2.2 i-DTEC
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.7 CRDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 i 2.2 CRDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.1 i 1.4 CRDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 CRDi (D4EA)
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.2 TD4 / SD4
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 Ingenium diésel
- 1.8/2.2 DI-D vs TDV6 / SDV6
- 1.8/2.2 DI-D vs e-Skyactiv D 3.3
- 1.8/2.2 DI-D vs MZR-CD
- 1.8/2.2 DI-D vs Skyactiv-D
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 CDI (OM640)
- 1.8/2.2 DI-D vs OM642
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.2 CDI (OM646)
- 1.8/2.2 DI-D vs OM654
- 1.8/2.2 DI-D vs OM656
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.2/2.5 dCi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.5 dCi YD25
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.6 CDTI
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.7 CDTI
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 DTI i 2.2 DTI
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 CDTI
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.4 HDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 BlueHDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.2 HDi
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.9 dCi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0 dCi
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.2 dCi i 3.0 dCi V6
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.3 dCi (M9T)
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.6 e-XDi160
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.2 MultiJet / BlueHDi (Stellantis)
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.4 D-4D
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.0/2.2 D-4D
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.4 / 2.8 D-4D (GD)
- 1.8/2.2 DI-D vs VM Motori 2.8 i 3.0 CRD
- 1.8/2.2 DI-D vs D4/D5
- 1.8/2.2 DI-D vs D5 5 cilindros
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.2 TDI
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.4 TDI
- 1.8/2.2 DI-D vs 1.9 TDI
- 1.8/2.2 DI-D vs 2.5 TDI R5
- 1.8/2.2 DI-D vs 3.0 TDI V6
Części serwisowe do silnika 1.8/2.2 DI-D
Części wymieniane podczas przeglądów i wymiany rozrządu, wyszukane dla tego silnika. Potwierdź numer katalogowy numerem rejestracyjnym lub numerem VIN.
Zestaw łańcucha rozrządu
Filtr oleju
Filtr powietrza
Filtr paliwa
Świece żarowe
Linki afiliacyjne: jeśli kupisz w tych sklepach, MotorFiable może otrzymać prowizję bez dodatkowych kosztów dla ciebie. Przed zamówieniem sprawdź zgodność po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN. Linki afiliacyjne
Kupujesz samochód z silnikiem 1.8/2.2 DI-D?
Skontaktujemy Cię z partnerem tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę w formularzu.
Masz samochód z tym silnikiem? Opowiedz nam, jakie usterki miałeś, przy jakim przebiegu i ile zapłaciłeś. Zgłoś swoją awarię.
Źródła
Każda informacja na tej stronie prowadzi do swojego źródła. Jeśli znajdziesz błąd, daj nam znać.
- Mitsubishi OutlanderWikipedia (inglés) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Mitsubishi OutlanderWikipedia (español) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po hiszpański
- Mitsubishi ASX – Typische Probleme & KrankheitenGebrauchtwagenberater.de · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po niemiecku
- Mitsubishi Outlander: bekannte Probleme und MängelGebrauchtwagenberater.de · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po niemiecku
- Mitsubishi 4N1 engineWikipedia (inglés) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Mitsubishi ASXWikipedia (inglés) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Mitsubishi ASXWikipedia (francés) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku
- Mitsubishi L200 Double Cab 2.2 Diesel Basis 4WD (09/19 - 10/22)ADAC (Autokatalog) · Dokumentacja techniczna · sprawdzono 2 listopada 2026 · po niemiecku
- Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D, prueba (parte 2)Motorpasión · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 4 września 2009 · sprawdzono 27 września 2026 · po hiszpański
- Mitsubishi ASX 220 DI-D, diésel de 150 CV con cambio automáticoMotorpasión · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 27 czerwca 2013 · sprawdzono 27 września 2026 · po hiszpański
- Mitsubishi LancerWikipedia (inglés) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Mitsubishi L200Wikipedia (de) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po niemiecku
- Mitsubishi Lancer, fichakm77 · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po hiszpański
- Mitsubishi Eclipse Cross (datos técnicos y periodos de construcción)Wikipedia (de) · Inne źródło · sprawdzono 30 października 2026 · po niemiecku