Przejdź do treści
MotorFiable

XU7JBLFXXU7JPLFZXU7JP4LFYXU10J2CRFX

Silnik 1.8 i 2.0 XU: usterki i niezawodność

PSA 1.8 i 2.0 de gasolina XU7 i XU10 (8 i 16 válvulas) · Peugeot i Citroën

To atmosferyczne silniki benzynowe 1.8 i 2.0 litra, bez udokumentowanych poważnych wad konstrukcyjnych poza paskiem rozrządu 16-zaworowych: 1.8 16v produkowany do końca 1997 roku objęty był akcją przywoławczą z powodu przedwczesnych zerwań paska, a 2.0 16v w GTi-6 wymaga krótszych interwałów wymiany paska. Reszta to drobne usterki: wycieki płynu chłodzącego i oleju, sondy oraz bieg jałowy.[1][2][3][4]

Wskaźnik ryzyka
39
Umiarkowane ryzyko · co to jest
Udokumentowane awarie
5
1 o wysokiej lub krytycznej powadze
Rozrząd
Pasek rozrządu (suchy)
Dane techniczne[5][6][7][8]
Produkcja
1993–2002
9 modeli na tej stronie

33 źródłaJak pracujemy

Które wersje 1.8 i 2.0 XU kupować?

Nasz werdykt dla każdej wersji, oparty na udokumentowanych usterkach.

  • 1.8 8v 90-103 KM (XU7JB/LFX i XU7JP/LFZ, 1993-2001)

    1993–2001 · 90–103 KM · XU7JB, LFX, XU7JP, LFZ

    Kupić

    Źródła nie wskazują poważnych usterek charakterystycznych dla tego silnika: Caradisiac wymienia tylko szarpanie przy niskich obrotach, usuwane przez przeprogramowanie, oraz ostrzeżenie o sondzie lambda do października 1998; na Fiches-auto 11 opinii o Berlingo 1.8 90 KM nie powtarza żadnej usterki. Opublikowane dane są skąpe.[1][2][9]

  • 1.8 16v 110-112 KM (XU7JP4/LFY, 1995-2002)

    1995–2002 · 110–112 KM · XU7JP4, LFY

    Z ostrożnością

    Caradisiac ostrzega, że pasek rozrządu w silnikach produkowanych do końca 1997 roku mógł pękać przedwcześnie, uszkadzając zawory, a czasem głowicę, oraz że w 406 wcześniejszych niż maj 1997 rośnie zużycie oleju. Trzeba żądać faktury za pasek i pompę wody.[1][2][3]

  • 2.0 8v 121-123 KM (XU10J2C/RFX, do 1997)

    1993–1997 · 121–123 KM · XU10J2C, RFX

    Kupić

    Danych jest bardzo mało: na Fiches-auto 306 2.0 o mocy 125 KM ma 3 opinie bez żadnej usterki mechanicznej w zliczanych kategoriach, a Caradisiac wymienia tylko szarpanie przy niskich obrotach w 1.8 i 2.0 z 8 zaworami, wcześniejszych niż grudzień 1998, które usuwa się przez przeprogramowanie sterownika.[1][10]

  • 2.0 16v 132-135 KM (XU10J4R/RFV, 1995-2002)

    1995–2002 · 132–135 KM · XU10J4R, RFV

    Z ostrożnością

    Caradisiac wymienia wycieki płynu chłodzącego z obudowy termostatu w 406 z 4-cylindrowymi silnikami benzynowymi wyprodukowanymi od lipca 1997 do czerwca 1999, a PistonHeads ostrzega przed krótkim interwałem paska w GTi-6, który jest 2.0 16v z tej samej rodziny. Fiches-auto nie rozróżnia tego silnika od EW10 w 406 2.0 16v o mocy 135 KM.[3][4][11]

  • 2.0 16v 150-167 KM (XU10J4/RFT/RFY S16 i XU10J4RS/RFS GTi-6 i VTS, 1993-2002)

    1993–2002 · 150–167 KM · XU10J4, XU10J4D, RFT, RFY, XU10J4RS, RFS

    Z ostrożnością

    PistonHeads opisuje go jako silnik wytrzymały, z jedną poważną zastrzeżeniem, czyli paskiem rozrządu: Peugeot skrócił jego interwał z 70 000 mil do 40 000 mil lub pięciu lat, a według magazynu wiele pasków pękło przed 40 000 mil. Na Fiches-auto w 2.0 o mocy 165 KM z 306 i Xsary zarejestrowano jeden przypadek uszczelki pod głowicą i głowicy oraz jedno uszkodzenie silnika.[4][10][12]

Kupić: Brak znanych poważnych usterek lub już naprawione w tej wersji. Z ostrożnością: Do kupienia, jeśli sprawdzisz coś konkretnego: historię, wymienioną część lub wykonaną kampanię. Unikać: Wysokie ryzyko poważnej awarii, trudnej do wykrycia lub zapobieżenia.

Znane usterki: 1.8 i 2.0 XU

Uporządkowane od najważniejszej do najmniej ważnej (waga × częstość).

  1. 1Krytyczna dotkliwośćCzęstość: SporadycznaRozrządPrzedwczesne zerwanie paska rozrządu w silnikach 16vCaradisiac ostrzega, że pasek w 1.8 16v produkowanym do końca 1997 roku (306, Xsara i 406) mógł pękać przedwcześnie i uszkadzać zawory oraz głowicę, często kończąc się wymianą silnika, a była też akcja przywoławcza. PistonHeads podaje wiele zerwanych pasków przed upływem interwału w 2.0 16v GTi-6.
  2. 2Średnia dotkliwośćCzęstość: SporadycznaChłodzenieWycieki płynu chłodzącego z obudowy termostatu i chłodnicyCaradisiac dokumentuje wycieki płynu chłodzącego z boku obudowy termostatu w 406 z 4-cylindrowymi silnikami benzynowymi wyprodukowanymi od lipca 1997 do czerwca 1999, czasem już od około 25 000 km, a PistonHeads określa układ chłodzenia GTi-6 w 306 jako kruchy, z chłodnicami, które korodują.
  3. 3Średnia dotkliwośćCzęstość: SporadycznaSmarowanieZużycie i wycieki olejuCaradisiac notuje rosnące zużycie oleju w 1.8 16v w 406 wyprodukowanym do maja 1997 (simmeringi zaworów lub zespół tuleja-tłok) oraz lekkie pocenie się przy około 70 000 km w samochodach z klimatyzacją; na Fiches-auto zużycie lub wyciek to najczęściej wymieniana usterka 406 1.8 16v: 5 z 38 opinii.
  4. 4Niska dotkliwośćCzęstość: SporadycznaWtryskNierówny bieg jałowy i szarpanie przy niskich obrotachCaradisiac notuje szarpanie przy niskich obrotach w 1.8 i 2.0 z 8 zaworami wyprodukowanych do końca 1998 lub połowy 1999 roku, usuwane przez przeprogramowanie sterownika, a PistonHeads przypisuje nierówny bieg jałowy na zimno w 2.0 16v zaworowi biegu jałowego i jego silnikowi krokowemu.
  5. 5Niska dotkliwośćCzęstość: SporadycznaUkład ograniczania emisjiAwarie sond lambda i innych czujnikówSondy i czujniki należą do najczęściej wymienianych usterek według właścicieli: 5 z 39 opinii o 306 1.8 112 KM i 3 z 32 o Xsarze 1.8 90 KM na Fiches-auto; Caradisiac notuje ostrzeżenie o sondzie lambda, która zapalała się bez powodu w 1.8 8v wyprodukowanych przed październikiem 1998.

Kolory wagi: niska, średnia, wysoka, krytyczna. Jak je oceniamy

Według części

Porównaj każdą usterkę z tą samą częścią w innych silnikach: objawy, koszt i dotknięte modele.

Czym jest 1.8 i 2.0 XU

Rodzina XU firmy PSA to rzędowe czterocylindrowe silniki benzynowe, które według angielskiej Wikipedii produkowano w latach 1982-2001; XU10 o pojemności 2,0 litra ma blok żeliwny. Ta karta obejmuje silniki XU7 o pojemności 1,8 litra (1761 cm³) i XU10 o pojemności 2,0 litra (1998 cm³), z 8 i 16 zaworami i napędem rozrządu paskiem, montowane w Peugeotach 306 i 406, Citroënie Xsarze, Berlingo i Partnerze.[5][6]

Kody podane przez angielską Wikipedię to: XU7JB (LFX), 1.8 z 8 zaworami i 90 KM; XU7JP (LFZ), 1.8 z 8 zaworami i 101 KM; XU7JP4 (LFY), 1.8 z 16 zaworami i 110 KM; XU10J2C (RFX), 2.0 z 8 zaworami i 121 KM; XU10J4R (RFV), 2.0 z 16 zaworami i 134 KM; oraz XU10J4RS (RFS), 2.0 z 16 zaworami i 166 KM, czyli silnik 306 GTi-6 i Xsary VTS. Źródła różnią się o kilka KM (101 lub 103, 110 lub 112, 132 lub 135).[5][7][13][14]

Nie opisujemy tu silników, które je zastąpiły: 2.0 16v EW10J4 (RFR, RFN) w 406 od 1999 roku i w Xsarze od 2000 roku oraz 1.8 16v EW7J4 (6FZ) w 406 od października 2000 roku. Nie ma tu także silników 1.4 i 1.6 TU z tych samych gam, które mają własną kartę.[8][14]

Literatury redakcyjnej o silnikach, które mają ponad dwadzieścia lat, jest niewiele. Podstawą tej karty są karty niezawodności Caradisiac, które określają wady według daty produkcji, opinie właścicieli z Fiches-auto.fr oraz poradnik zakupowy 306 GTi-6 z PistonHeads.[1][2][3][4][10]

Producent
PSA Peugeot Citroën
Rodzina
XU
Paliwo
Benzyna
Pojemność skokowa
—
Cylindry
4
Zasilanie
Wolnossący
Wtrysk
Wtrysk pośredni
Rozrząd
Pasek rozrządu (suchy)
Moc
90–167 KM
Maksymalny moment obrotowy
193 Nm
Produkcja
1993–2002
Marki
Peugeot i Citroën

Dane techniczne[5][6][7][8]

Co zmieniło się między wersjami

  1. 1993–2001

    1.8 8v 90-103 KM (XU7JB/LFX i XU7JP/LFZ, 1993-2001)

    Silnik benzynowy wolnossący o pojemności 1761 cm³ z 8 zaworami i wtryskiem. Angielska Wikipedia dzieli go na dwa kody: XU7JB (LFX) o mocy 90 KM, do Berlingo, Xsary, 406 i Partnera, oraz XU7JP (LFZ) o mocy 101 KM, do 306, Xsary i innych. W 306 hiszpańska karta podaje 103 KM (101 KM w fazie 2); Xsara o mocy 101 KM była tylko z automatem i produkowano ją od 09/1997 do 07/1999.[5][7][13]

  2. 1993–1997

    2.0 8v 121-123 KM (XU10J2C/RFX, do 1997)

    Silnik benzynowy wolnossący o pojemności 1998 cm³ z 8 zaworami, o mocy 121 KM według angielskiej Wikipedii i 123 KM według hiszpańskiej i francuskiej karty 306, gdzie montowany był w 2.0 XSi fazy 1 (1993-1997).[5][13][15]

  3. 1993–2002

    2.0 16v 150-167 KM (XU10J4/RFT/RFY S16 i XU10J4RS/RFS GTi-6 i VTS, 1993-2002)

    Sportowe wersje 2.0 16v o pojemności 1998 cm³: S16 o mocy 150-152 KM (kody RFT i RFY według angielskiej Wikipedii) oraz XU10J4RS (RFS), opracowany na jego bazie, o mocy 166-167 KM według angielskiej Wikipedii i z 193 N·m w Xsarze VTS. S16 był w 306 trzydrzwiowym tylko w fazie 1 (1993-1996), zastąpił go GTi-6 w 1996 roku i produkowano go do końca 2000 roku; Xsara VTS Coupé miała go od 02/1998 do 06/2002.[5][6][7][8][13]

  4. 1995–2002

    1.8 16v 110-112 KM (XU7JP4/LFY, 1995-2002)

    Głowica z dwoma wałkami i 16 zaworami na tym samym bloku 1761 cm³, z mocą 110 KM i 155 N·m przy 4250 obr./min według niemieckich kart 406 i Xsary. Był to 1.8 16v w 406 od 09/1995 do 10/2000, kiedy zastąpił go EW7J4 (6FZ), oraz w Xsarze do 09/2000; w 306 pojawił się w fazie 2, w 1997 roku.[6][7][13][14]

  5. 1995–2002

    2.0 16v 132-135 KM (XU10J4R/RFV, 1995-2002)

    Silnik benzynowy wolnossący o pojemności 1998 cm³ z 16 zaworami, o mocy 132 KM i 180 N·m według niemieckiej Wikipedii. Montowany w 406 od 09/1995 do 12/1998, do czasu zastąpienia go przez EW10J4, oraz w 306 w fazach 2 i 3 (132-135 KM według hiszpańskiej karty 306).[5][13][14]

Samochody z silnikiem 1.8 i 2.0 XU

9 modeli sprzedawanych w Europie. Wejdź w każdy, aby zobaczyć wszystkie jego usterki i listę kontrolną przed zakupem.

Citroën

Peugeot

Porównaj: 1.8 i 2.0 XU

Części serwisowe do silnika 1.8 i 2.0 XU

Części wymieniane podczas przeglądów i wymiany rozrządu, wyszukane dla tego silnika. Potwierdź numer katalogowy numerem rejestracyjnym lub numerem VIN.

Linki afiliacyjne: jeśli kupisz w tych sklepach, MotorFiable może otrzymać prowizję bez dodatkowych kosztów dla ciebie. Przed zamówieniem sprawdź zgodność po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN. Linki afiliacyjne

Kupujesz samochód z silnikiem 1.8 i 2.0 XU?

Skontaktujemy Cię z partnerem tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę w formularzu.

Masz samochód z tym silnikiem? Opowiedz nam, jakie usterki miałeś, przy jakim przebiegu i ile zapłaciłeś. Zgłoś swoją awarię.

Źródła

Każda informacja na tej stronie prowadzi do swojego źródła. Jeśli znajdziesz błąd, daj nam znać.

  1. Peugeot 306: fiche fiabilitéCaradisiac · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  2. Citroën Xsara: fiche fiabilitéCaradisiac · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  3. Peugeot 406: fiche fiabilitéCaradisiac · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  4. Peugeot 306 GTI-6 buying guide: powertrainPistonHeads · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 4 września 2016 · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  5. PSA XU engineWikipedia (en) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  6. Peugeot 306Wikipedia (en) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  7. Citroën XsaraWikipedia (de) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po niemiecku
  8. Citroën XsaraWikipedia (es) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po hiszpański
  9. Fiabilité Citroën Berlingo: pannes et avis des propriétairesFiches-auto.fr · Forum właścicieli · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  10. Fiabilité Peugeot 306: pannes et avis des propriétairesFiches-auto.fr · Forum właścicieli · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  11. Fiabilité Peugeot 406: pannes et avis des propriétairesFiches-auto.fr · Forum właścicieli · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  12. Fiabilité Citroën Xsara: pannes et avis des propriétairesFiches-auto.fr · Forum właścicieli · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  13. Peugeot 306Wikipedia (es) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po hiszpański
  14. Peugeot 406Wikipedia (de) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po niemiecku
  15. Peugeot 306Wikipedia (fr) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  16. Peugeot 306Wikipedia (de) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po niemiecku
  17. Citroën BerlingoWikipedia (de) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po niemiecku
  18. Peugeot PartnerWikipedia (es) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po hiszpański
  19. Peugeot PartnerWikipedia (en) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  20. Fiabilité Peugeot Partner: pannes et avis des propriétairesFiches-auto.fr · Forum właścicieli · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  21. Peugeot 405Wikipedia (fr) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  22. Peugeot 405Wikipedia (es) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po hiszpański
  23. Peugeot 405Wikipedia (en) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  24. Peugeot 806Wikipedia (fr) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  25. Peugeot 806Wikipedia (es) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po hiszpański
  26. Peugeot 806Wikipedia (de) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po niemiecku
  27. EurovansWikipedia (en) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  28. Citroën ZXWikipedia (en) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  29. Citroën ZXWikipedia (de) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po niemiecku
  30. Citroën ZXCitroënët (Julian Marsh) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  31. Fiabilité Citroën ZX (1991-1997): pannes et témoignagesFiches-auto.fr · Forum właścicieli · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku
  32. Citroën XantiaWikipedia (en) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  33. Fiabilité Citroën Xantia (1993-2002): pannes et témoignagesFiches-auto.fr · Forum właścicieli · sprawdzono 2 listopada 2026 · po francusku