Przejdź do treści
MotorFiable

Auta VolkswagenKod 7N

Problemy Volkswagen Sharan II (2010–2022)

Wszystkie udokumentowane przez nas jednostki w Volkswagen Sharan II (3 silniki) mają usterki o wysokiej lub krytycznej dotkliwości: 1.2 i 1.4 TSI, 2.0 TSI / TFSI i 2.0 TDI. Najbezpieczniejszą opcją jest 2.0 TDI w wersji 2.0 TDI EA288 (od 2012), z werdyktem „Kupić”.[1]

Poza silnikiem: Poza silnikiem Sharan II wyróżnia się uszkodzoną gumą wahaczy zawieszenia: według Auto Bild w wieku 4-5 lat 19,1 % aut ma znaczne wady w niemieckim przeglądzie technicznym, wobec średniej 10,0 %. Do tego dochodzą akcje przywoławcze dotyczące bezpieczeństwa (poduszki powietrzne Takata i inne, rozrusznik, śruby kół). Nie ma kosztów w euro dla Hiszpanii.[2][3][4]

Volkswagen Sharan II (2010–2022)
Zdjęcie: Tokumeigakarinoaoshima · CC0 · Wikimedia Commons. Zdjęcie poglądowe tej generacji.
02468104,8na 10

Ocena Volkswagen Sharan II: niska niezawodność

Obliczona tylko na podstawie 25 udokumentowanych usterek i ich źródeł: większą wagę mają usterki poważniejsze i częstsze. Jak to się liczy

  • Silnik3,9Od 1,6 do 5,5 zależnie od silnika
  • Skrzynia biegów10,0Brak udokumentowanych usterek
  • Zawieszenie7,41 awaria i przegląd techniczny
  • Hamulce8,61 awaria i przegląd techniczny
  • Opony i koła7,11 awaria
  • Układ kierowniczy9,3Tylko przegląd techniczny: 0,3 razy więcej usterek niż zwykle w tym wieku
  • Układ elektryczny7,11 awaria
  • Reflektory i światła7,7Tylko przegląd techniczny: 0,9 razy więcej usterek niż zwykle w tym wieku
  • Elektronika i multimedia10,0Brak udokumentowanych usterek
  • Klimatyzacja10,0Brak udokumentowanych usterek
  • Nadwozie i wnętrze6,61 awaria i przegląd techniczny
  • Poduszki powietrzne i bezpieczeństwo5,54 awarie

Miejsce 47 z 53 wśród minivany z solidnymi dowodami. Zobacz ranking

Słabe punkty Volkswagen Sharan II

  1. 1Krytyczna dotkliwość: Wyciągnięcie łańcucha rozrządu i usterka napinacza (EA111)Silnik 1.2 i 1.4 TSI · naprawa 700–1 400 €
  2. 2Krytyczna dotkliwość: Łamanie tłoków i zużycie oleju w 1.4 TSI twinchargerSilnik 1.2 i 1.4 TSI
  3. 3Wysoka dotkliwość: Wysokie zużycie olejuSilnik 2.0 TSI / TFSI · naprawa 1 500–4 000 €
  4. 4Krytyczna dotkliwość: Zużycie łańcucha rozrządu i napinaczaSilnik 2.0 TSI / TFSI
  5. 5Krytyczna dotkliwość: Czołowa poduszka powietrzna Takata: inflator może się rozpaść przy rozwinięciuPoduszki powietrzne i bezpieczeństwo

Udokumentowane silniki, od największego do najmniejszego ryzyka

Pierwsza etykieta to najpoważniejsza awaria dotykająca ten silnik w tym aucie; druga to nasz werdykt dla montowanych wersji. Wskaźnik ryzyka każdego silnika liczymy tylko z awarii dotykających to auto (jak to liczymy). Pokazujemy tylko silniki opisane ze źródłami: jeśli twojego nie ma, jeszcze go nie analizowaliśmy. Zobacz wszystkie silniki

Zobacz, co sprawdzić przed zakupem

Poza silnikiem

12 akcji przywoławczych i kampanii udokumentowane, ostatnia: DVSA R/2025/357: ostrzeżenie „nie jeździć” z powodu czołowej poduszki powietrznej Takata. Zobacz kampanie Volkswagen Sharan II

33 źródłaJak pracujemy

Volkswagen 1.2 TSI i 1.4 TSI (EA111 i EA211) · Benzyna

W Sharan II
2010–2022[5]
Nazwy
1.4 TSI 150 CV · 1.4 TSI 150 CV DSG
Usterki, które go dotyczą
4 · 2 o wysokiej lub krytycznej powadze
Wskaźnik ryzyka w tym samochodzie
84
Bardzo wysokie ryzyko

Werdykt dla montowanych wersji

Usterki dotyczące Sharan II

Tylko te, które dotyczą wersji i lat montowanych w tym samochodzie. 1.2 i 1.4 TSI ma łącznie 5 udokumentowanych usterek.

  1. Krytyczna dotkliwośćCzęstość: Bardzo częstaRozrządWyciągnięcie łańcucha rozrządu i usterka napinacza (EA111)W 1.2 i 1.4 TSI EA111 (2006-2015) łańcuch może się wydłużyć, a napinacz przestać nadążać; jeśli łańcuch przeskoczy o ząb, zawory uderzają w tłoki. Volkswagen przyznał się do wady w 2012 roku i zmodyfikował łańcuch oraz napinacz w latach 2010-2011.Naprawa (warsztat): 700–1 400 €Pojawia się około 30 000 km
  2. Krytyczna dotkliwośćCzęstość: CzęsteGłowica i blokŁamanie tłoków i zużycie oleju w 1.4 TSI twincharger1.4 TSI twincharger (turbosprężarka i sprężarka mechaniczna) produkowany do 2012 roku może mieć pęknięte tłoki między pierścieniami, z zużyciem oleju, wypadaniem zapłonów i utratą kompresji. Volkswagen wzmocnił tłoki i pierścienie w CTHD z 2012 roku.
  3. Średnia dotkliwośćCzęstość: CzęsteChłodzenieNieszczelność pompy wody i obudowy termostatu (EA211)W 1.2 i 1.4 TSI EA211 pompa wody jest zintegrowana z plastikową obudową termostatu; z biegiem lat może pęknąć lub stracić szczelność, a silnik stopniowo traci płyn chłodniczy. Wykryta na czas nie uszkadza silnika.Pojawia się około 80 000 km
  4. Średnia dotkliwośćCzęstość: SporadycznaTurboUsterka siłownika wastegate turbosprężarkiElektryczny siłownik regulujący ciśnienie turbosprężarki (wastegate) może się zablokować lub zawieść w 1.2 TSI i w silnikach EA211: auto zapala kontrolkę EPC i przechodzi w tryb awaryjny. Czasem wystarczy siłownik; jeśli zawór jest uszkodzony, wymienia się turbosprężarkę.

Karta: Sharan II 1.2 i 1.4 TSIWszystkie wersje i usterki 1.2 i 1.4 TSI

Volkswagen / Audi 2.0 TSI i TFSI (familia EA888) · Benzyna

W Sharan II
2010–2018[5]
Nazwy
2.0 TSI 200 CV · 2.0 TSI 220 CV
Usterki, które go dotyczą
5 · 2 o wysokiej lub krytycznej powadze
Wskaźnik ryzyka w tym samochodzie
54
Wysokie ryzyko

Werdykt dla montowanych wersji

Usterki dotyczące Sharan II

  1. Wysoka dotkliwośćCzęstość: CzęsteSmarowanieWysokie zużycie olejuTo najczęściej powtarzana skarga na EA888 pierwszej partii (2008-2012) i nadal pojawia się, w mniejszym stopniu, w późniejszych generacjach. Silnik zużywa olej między wymianami, początkowo bez widocznego wycieku ani wyraźnego dymu.Naprawa (warsztat): 1 500–4 000 €
  2. Krytyczna dotkliwośćCzęstość: SporadycznaRozrządZużycie łańcucha rozrządu i napinaczaZ biegiem lat łańcuch może się wydłużyć, a hydrauliczny napinacz przestać go utrzymywać w napięciu, zwłaszcza w egzemplarzach pierwszej partii (2008-2012). Jeśli łańcuch przeskoczy o ząb, może doprowadzić do uderzenia zaworów w tłoki.
  3. Średnia dotkliwośćCzęstość: Bardzo częstaDolotNagar na zaworach dolotowychPonieważ paliwo wtryskiwane jest bezpośrednio do cylindra, żadna benzyna nie przemywa zaworów dolotowych, więc gromadzą się na nich resztki oleju i sadza, które z biegiem lat zmniejszają przepływ powietrza i pogarszają reakcję silnika.
  4. Średnia dotkliwośćCzęstość: CzęsteChłodzenieNieszczelność obudowy termostatu i awaria pompy wodyOdkąd Volkswagen zintegrował wirnik pompy wody w obudowie termostatu, ta plastikowa część z czasem przecieka płynem chłodniczym; w starszych egzemplarzach, z osobną pompą napędzaną paskiem, udokumentowano także awarie samej pompy.
  5. Niska dotkliwośćCzęstość: SporadycznaSmarowanieAwaria zaworu PCV (wentylacji skrzyni korbowej)Zawór PCV zawraca do kolektora dolotowego opary oleju i spalin gromadzące się w skrzyni korbowej. Jeśli zablokuje się w pozycji zamkniętej lub otwartej, powoduje nierówny bieg jałowy, wypadanie zapłonów lub wycieki oleju przez uszczelki.Naprawa (warsztat): 60–250 €

Karta: Sharan II 2.0 TSI / TFSIWszystkie wersje i usterki 2.0 TSI / TFSI

2.0 TDI

Najbezpieczniejsza opcja

Volkswagen 2.0 TDI (EA189, EA288 i EA288 evo) · Diesel

W Sharan II
2010–2020[5]
Nazwy
2.0 TDI 115 CV · 2.0 TDI 140 CV · 2.0 TDI 170 CV · 2.0 TDI 177 CV · 2.0 TDI 150 CV · 2.0 TDI 184 CV
Usterki, które go dotyczą
7 · 2 o wysokiej lub krytycznej powadze
Wskaźnik ryzyka w tym samochodzie
45
Umiarkowane ryzyko

Werdykt dla montowanych wersji

  • 2.0 TDI common rail EA189 (2008-2015)2008–2015 · 84–177 KM · CBDC, CFFD, CAAC, CBAB, CFFB, CFHC, CFHD, CAGA, CJCA, CBAC, CAHA, CBBB, CFGB, CFGC, CGLC

    Z ostrożnością

    Można kupić, jeśli wykonano aktualizację emisyjną i, w egzemplarzach z lat 2009-2011, akcję dotyczącą przewodów paliwowych, oraz jeśli nie ma objawów usterki EGR, filtra cząstek stałych lub turbosprężarki. Caradisiac uważa, że trudno polecić 2.0 TDI w Audi A4 z tego okresu z powodu problemów z niezawodnością.[15][16][17]

  • 2.0 TDI EA288 (od 2012)od 2012 · 110–240 KM · CRBC, CUNA, CUPA, CRLB, CRMB, DFEA, DFEB, DFFA, DFGA, DDAA, DFCA, CUAA

    Kupić

    Caradisiac wybiera go jako najlepszy diesel Audi A3 trzeciej generacji. Jego najczęściej wymieniana usterka to ubytek płynu chłodzącego przez nieszczelności pompy wody, łatwy do sprawdzenia przed zakupem.[1]

Usterki dotyczące Sharan II

Tylko te, które dotyczą wersji i lat montowanych w tym samochodzie. 2.0 TDI ma łącznie 8 udokumentowanych usterek.

  1. Średnia dotkliwośćCzęstość: Bardzo częstaUkład ograniczania emisjiZmanipulowane oprogramowanie emisyjne (dieselgate) i późniejsza aktualizacja2.0 TDI EA189 (2008-2015) miały oprogramowanie, które ograniczało EGR poza testami homologacyjnymi. Volkswagen usuwa to bezpłatnie aktualizacją trwającą około 30 minut, która nie jest obowiązkowa do przejścia ITV (hiszpańskiego przeglądu technicznego) i której długoterminowe skutki nadal są przedmiotem sporu.Naprawa: 0 €
  2. Wysoka dotkliwośćCzęstość: SporadycznaWtryskPompa wysokiego ciśnienia, wtryskiwacze i wycieki oleju napędowego w EA189W 2.0 TDI EA189 pompa wysokiego ciśnienia może uwalniać opiłki, które wymuszają wymianę pompy i wtryskiwaczy. Ponadto egzemplarze z lat 2009-2011 objęto akcją serwisową z powodu wycieków oleju napędowego w przewodach wysokiego ciśnienia.
  3. Wysoka dotkliwośćCzęstość: SporadycznaTurboTurbosprężarka z zatartymi łopatkami lub przedwczesne zniszczenieW 2.0 TDI o mocy 110 i 140 KM łopatki turbosprężarki o zmiennej geometrii brudzą się i zacierają, a silnik traci moc. W niektórych wersjach 140 KM turbosprężarka uległa zniszczeniu przed 70 000 km.Naprawa (warsztat): 1 000 €
  4. Średnia dotkliwośćCzęstość: CzęsteUkład ograniczania emisjiBrudny zawór EGR i wycieki z chłodnicy EGRZawór EGR w 2.0 TDI często zapełnia się nagarem, zwłaszcza przy krótkich trasach, i powoduje dymienie oraz utratę mocy. W EA189 chłodnica EGR może też tracić płyn chłodzący.Naprawa (warsztat): 100–300 €
  5. Średnia dotkliwośćCzęstość: CzęsteUkład ograniczania emisjiZapchany filtr cząstek stałych lub uszkodzony czujnik ciśnieniaFiltr cząstek stałych w 2.0 TDI zapycha się, jeśli samochód jeździ głównie na krótkich trasach, bo nie udaje mu się zregenerować; czasem usterką jest tylko czujnik ciśnienia różnicowego. Czyszczenie kosztuje około 200 €, a wymiana od 800 do 3000 €.Naprawa (warsztat): 800–3 000 €
  6. Średnia dotkliwośćCzęstość: CzęsteChłodzenieUbytek płynu chłodzącego przez pompę wody lub chłodniceWiele 2.0 TDI traci płyn chłodzący. W EA288 o mocy 150 KM zwykle zawodzi pompa wody i, rzadziej, głowica; w EA189 o mocy 140 KM typowymi przyczynami są chłodnica oleju lub chłodnica EGR.
  7. Niska dotkliwośćCzęstość: RzadkaTurboSyczenie przy przyspieszaniu przez uszkodzone przewody lub intercooler w Transporterze T6 2.0 TDIW Transporterze T6 2.0 TDI (2015-2019) przy przyspieszaniu może być słychać syczenie od luźnych lub uszkodzonych przewodów albo od pęknięcia intercoolera. Często nie ma spadku mocy ani kontrolki; plamy oleju zdradzają pęknięcie.

Karta: Sharan II 2.0 TDIWszystkie wersje i usterki 2.0 TDI

Awarie Volkswagen Sharan II poza silnikiem

Zawieszenie, hamulce, opony, elektronika i reszta auta. Dotyczą z dowolnym silnikiem.

Poduszki powietrzne i bezpieczeństwo

Co wykrywa przegląd techniczny w Volkswagen Sharan II

Oficjalne dane holenderskiego przeglądu technicznego (APK): 3771 przeglądów 1548 samochodów zarejestrowanych w latach 2010–2022, porównanych z samochodami w tym samym wieku.

  • Zawieszenie i osie· wlicza się do oceny

    Usterki w 5,2% przeglądów; u samochodów w tym wieku – 4,2%.

    Na poziomie średniej
  • Hamulce· wlicza się do oceny

    Usterki w 3,7% przeglądów; u samochodów w tym wieku – 4,4%.

    Na poziomie średniej
  • Układ kierowniczy· wlicza się do oceny

    Usterki w 0,3% przeglądów; u samochodów w tym wieku – 1,7%.

    Mniej usterek niż średnia
  • Reflektory i światła· wlicza się do oceny

    Usterki w 15,1% przeglądów; u samochodów w tym wieku – 16,5%.

    Na poziomie średniej
  • Rdza i nadwozie· wlicza się do oceny

    Usterki w 0,8% przeglądów; u samochodów w tym wieku – 0,3%.

    Więcej usterek niż średnia
  • Wydech i emisje

    Usterki w 1,2% przeglądów; u samochodów w tym wieku – 1,9%.

    Mniej usterek niż średnia
  • Wycieki płynów

    Usterki w 2,9% przeglądów; u samochodów w tym wieku – 2,6%.

    Na poziomie średniej
  • Szyby, wycieraczki i lusterka

    Usterki w 3,1% przeglądów; u samochodów w tym wieku – 4,1%.

    Mniej usterek niż średnia
  • Opony i koła· zależy przede wszystkim od konserwacji

    Usterki w 19,6% przeglądów; u samochodów w tym wieku – 16,3%.

    Na poziomie średniej

Przegląd mierzy zużycie i usterki widoczne podczas okresowej kontroli, a nie awarie silnika ani elektroniki. Źródło: RDW Open Data (domena publiczna). Jak to liczymy · opendata.rdw.nl

Lista kontrolna zakupu używanego Volkswagen Sharan II

Sprawdź w ogłoszeniu lub dokumentach, jaki silnik ma auto, i przejrzyj jego sekcję. Każdy punkt pochodzi z udokumentowanej awarii; możesz je odhaczać w trakcie sprawdzania.

Jeśli ma 1.2 i 1.4 TSI (2010–2022)

Jeśli ma 2.0 TSI / TFSI (2010–2018)

Wysokie zużycie oleju

Wysoka dotkliwość

Nagar na zaworach dolotowych

Średnia dotkliwość

Jeśli ma 2.0 TDI (2010–2020)

Części eksploatacyjne do Volkswagen Sharan II

Hamulce, wycieraczki, filtr kabinowy i akumulator, wyszukane dla tego modelu. Dokładny numer katalogowy zależy od silnika i rocznika: potwierdź go numerem rejestracyjnym lub numerem VIN.

Linki afiliacyjne: jeśli kupisz w tych sklepach, MotorFiable może otrzymać prowizję bez dodatkowych kosztów dla ciebie. Przed zamówieniem sprawdź zgodność po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN. Linki afiliacyjne

Kupujesz Volkswagen Sharan II?

Skontaktujemy Cię z partnerem tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę w formularzu.

Masz Volkswagen Sharan II? Napisz nam, jakie awarie miałeś, przy jakim przebiegu i ile zapłaciłeś. Zgłoś swoją awarię.

Najczęstsze pytania

Czy Volkswagen Sharan II jest niezawodny?

Wszystkie udokumentowane przez nas jednostki w Volkswagen Sharan II (3 silniki) mają usterki o wysokiej lub krytycznej dotkliwości: 1.2 i 1.4 TSI, 2.0 TSI / TFSI i 2.0 TDI. Najbezpieczniejszą opcją jest 2.0 TDI w wersji 2.0 TDI EA288 (od 2012), z werdyktem „Kupić”. Poza silnikiem Sharan II wyróżnia się uszkodzoną gumą wahaczy zawieszenia: według Auto Bild w wieku 4-5 lat 19,1 % aut ma znaczne wady w niemieckim przeglądzie technicznym, wobec średniej 10,0 %. Do tego dochodzą akcje przywoławcze dotyczące bezpieczeństwa (poduszki powietrzne Takata i inne, rozrusznik, śruby kół). Nie ma kosztów w euro dla Hiszpanii.

Który silnik Volkswagen Sharan II jest najbardziej niezawodny?

Wśród 3 silniki, które opisaliśmy, najbezpieczniejszą opcją jest 2.0 TDI w wersji 2.0 TDI EA288 (od 2012), z werdyktem „Kupić”. Caradisiac wybiera go jako najlepszy diesel Audi A3 trzeciej generacji. Jego najczęściej wymieniana usterka to ubytek płynu chłodzącego przez nieszczelności pompy wody, łatwy do sprawdzenia przed zakupem.[1]

Jakie problemy ma Volkswagen Sharan II poza silnikiem?

Poza silnikiem Sharan II wyróżnia się uszkodzoną gumą wahaczy zawieszenia: według Auto Bild w wieku 4-5 lat 19,1 % aut ma znaczne wady w niemieckim przeglądzie technicznym, wobec średniej 10,0 %. Do tego dochodzą akcje przywoławcze dotyczące bezpieczeństwa (poduszki powietrzne Takata i inne, rozrusznik, śruby kół). Nie ma kosztów w euro dla Hiszpanii. Najważniejsze udokumentowane awarie to: czołowa poduszka powietrzna Takata: inflator może się rozpaść przy rozwinięciu (poduszki powietrzne i bezpieczeństwo, krytyczna dotkliwość), rozrusznik, który może pozostać załączony i się przegrzać, z ryzykiem pożaru (układ elektryczny, krytyczna dotkliwość), śruby kół dokręcone nieprawidłowym momentem w Sharanach z końca 2016 roku (opony i koła, krytyczna dotkliwość) i korozja poprzeczek, progów bocznych i przewodów hamulcowych w podwoziu (nadwozie i wnętrze, wysoka dotkliwość).[2][3][4]

Jakie awarie ma Volkswagen Sharan II?

Najważniejsze pod względem powagi i częstości, w opisanych przez nas silnikach, to: wyciągnięcie łańcucha rozrządu i usterka napinacza (EA111) (1.2 i 1.4 TSI, krytyczna dotkliwość), łamanie tłoków i zużycie oleju w 1.4 TSI twincharger (1.2 i 1.4 TSI, krytyczna dotkliwość), wysokie zużycie oleju (2.0 TSI / TFSI, wysoka dotkliwość), zużycie łańcucha rozrządu i napinacza (2.0 TSI / TFSI, krytyczna dotkliwość) i nagar na zaworach dolotowych (2.0 TSI / TFSI, średnia dotkliwość).

Który rocznik Volkswagen Sharan II najlepiej kupić?

Według naszej oceny rocznikowej najlepszy jest 2020 (7,2/10); najgorzej oceniony to 2011 (4,9/10). Ocena każdego rocznika uwzględnia tylko silniki sprzedawane w tym roku i awarie dotykające tych egzemplarzy: wejdź w dany rocznik, aby zobaczyć, co się zmienia.

Czy Volkswagen Sharan II ma akcje przywoławcze?

Tak: mamy udokumentowane kampanie dla Volkswagen Sharan II: 12, np. DVSA R/2025/357: ostrzeżenie „nie jeździć” z powodu czołowej poduszki powietrznej Takata (2025). Sprawdź po numerze VIN w autoryzowanym serwisie, czy twoja została wykonana.[3]

Źródła

Każda informacja na tej stronie prowadzi do swojego źródła. Jeśli znajdziesz błąd, daj nam znać.

  1. Fiabilité de l'Audi A3 (3e génération) : la maxi-fiche occasion de CaradisiacCaradisiac · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 19 grudnia 2018 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  2. VW Sharan im TÜV-Check (2026)AUTO BILD · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 16 lipca 2026 · sprawdzono 9 października 2026 · po niemiecku
  3. DVSA – base de llamadas a revisiónDVSA (Reino Unido) · Inne źródło · sprawdzono 9 października 2026 · po angielsku
  4. Recall: Volkswagen Sharan (2006–2017), airbag, injurycar-recalls.eu (datos de Safety Gate/RAPEX) · Inne źródło · opublikowano 20 września 2024 · sprawdzono 9 października 2026 · po angielsku
  5. VW Sharan II - WikipediaWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 29 października 2026 · po niemiecku
  6. Probleme und Schwachstellen beim 1.2 TSI, 1.4 TSI (EA111)Gebrauchtwagenberater · Inne źródło · opublikowano 1 września 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po niemiecku
  7. Volkswagen CAVD 1.4 Litre TSI Engine ProblemsGrant Walker (taller, Australia) · Inne źródło · opublikowano 28 czerwca 2018 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  8. Bulletin – Volkswagen 1.4 Piston FailureSouthside Cylinder Heads (taller, Australia) · Inne źródło · opublikowano 6 grudnia 2017 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  9. VW EA211: Typische Probleme und HaltbarkeitGebrauchtwagenberater · Inne źródło · opublikowano 26 sierpnia 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po niemiecku
  10. VW Golf 7: Probleme, Mängel & Schwachstellencarwiki.de · Inne źródło · sprawdzono 26 września 2026 · po niemiecku
  11. Fiabilité Volkswagen (datos de propietarios por modelo)fiches-auto.fr · Badanie niezawodności · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  12. Fiabilité Audi (datos de propietarios por modelo)fiches-auto.fr · Badanie niezawodności · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  13. Témoignages fiabilité Volkswagenfiches-auto.fr · Forum właścicieli · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  14. Témoignages fiabilité Audifiches-auto.fr · Forum właścicieli · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  15. Información sobre el motor EA189Volkswagen España · Producent · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  16. Maxi-fiche fiabilité - Audi A4 (2007-2015) : belle, mais capricieuseCaradisiac · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 1 kwietnia 2023 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  17. Used Skoda Yeti reviewAuto Express · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 15 czerwca 2016 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  18. Bei älteren VW 1.2 TSi-Motoren: Gefahr einer Längung der Steuerkettefebi bilstein (blog técnico) · Dokumentacja techniczna · opublikowano 28 stycznia 2022 · sprawdzono 26 września 2026 · po niemiecku
  19. Problema en la distribución en motores TSi del Grupo VAGBlog Mecánicos · Inne źródło · opublikowano 13 lutego 2014 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  20. VW Konzern 1,4 FSI, TFSI – Kolbenschäden, Ölverbrauch, Kompression, SteuerkettengeräuscheWild Motoren (taller, Alemania) · Inne źródło · opublikowano 24 czerwca 2018 · sprawdzono 26 września 2026 · po niemiecku
  21. SEAT IbizaWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  22. Self Study Program 820333: The 1.4L EA211 Gasoline EngineVolkswagen Group of America (Volkswagen Academy) · Producent · opublikowano luty 2014 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  23. Golf 7 1.4 TSI: common faults and tipsAuto Gas Gaga (taller, Banja Luka) · Inne źródło · opublikowano 6 czerwca 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  24. EPC-Leuchte: LadedruckstellerSEAT Ibiza Forum (foro) · Forum właścicieli · opublikowano styczeń 2016 · sprawdzono 26 września 2026 · po niemiecku
  25. ¿Se verá afectado mi Volkswagen diésel no actualizado en la ITV?Motor.es · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 20 maja 2018 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  26. VW EA189Wikipedia (alemán) · Inne źródło · sprawdzono 26 września 2026 · po niemiecku
  27. Used Volkswagen Golf (Mk6, 2009-2013) reviewAuto Express · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 15 listopada 2016 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  28. Used Skoda Superb (Mk2, 2008-2015) review and buyer's guideAuto Express · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 9 marca 2018 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  29. Un Volkswagen Tiguan en occasion : les meilleures versions par budget, et la fiabilitéCaradisiac · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 1 kwietnia 2025 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  30. Cómo saber si el turbo está roto o a punto de romperseMotor.es · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 4 maja 2020 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  31. Audi A6 III (2004-2011) : la fiche express fiabilité de CaradisiacCaradisiac · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 4 lipca 2022 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  32. Fiabilité du Volkswagen Touran 2 : la maxi-fiche occasion de CaradisiacCaradisiac · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 3 maja 2018 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  33. Volkswagen T6 - Zischende Geräusche aus dem Motorraum (2,0 TDI)HELLA Tech World · Dokumentacja techniczna · sprawdzono 30 października 2026 · po niemiecku