YD22DDTYD22DDTiYD25DDTi
Silnik 2.2/2.5 dCi: usterki i niezawodność
Nissan 2.2 dCi / 2.5 dCi (YD22DDT, YD22DDTi, YD25DDTi) · Nissan
2.2 dCi (YD22DDT/YD22DDTi) i 2.5 dCi (YD25DDTi) to diesle własnej konstrukcji Nissana, z łańcuchem rozrządu, montowane w modelach Almera, Primera, X-Trail, Navara i Pathfinder w latach 2000-2015. Turbosprężarka i jej intercooler to najlepiej udokumentowana usterka, zwłaszcza w X-Trailu, obok awarii wtryskiwaczy; łańcuch rozrządu natomiast sprawia niewiele problemów według konsultowanych kart niezawodności.[1][2][3]
Które wersje 2.2/2.5 dCi kupować?
Nasz werdykt dla każdej wersji, oparty na udokumentowanych usterkach.
- Z ostrożnością
2.2 Di 110-125 (YD22DDT, 2000-2003)
2000–2003 · 110–125 KM · YD22DDT
Konsultowane karty niezawodności odnotowują niewiele przypadków turbosprężarki w tej wersji, ale są przypadki elektroniki pompy wtryskowej; ponieważ to najstarsza wersja, przed zakupem warto sprawdzić historię serwisową.[2]
- Z ostrożnością
2.2 dCi 136-140 (YD22DDTi, 2003-2007)
2003–2007 · 136–140 KM · YD22DDTi
To wersja z największą liczbą udokumentowanych przypadków turbosprężarki, intercoolera i wtryskiwaczy, zwłaszcza w X-Trailu; przed zakupem warto sprawdzić oba te elementy.[3]
- Z ostrożnością
2.5 dCi 142-174 (YD25DDTi, 2005-2010)
2005–2010 · 142–174 KM · YD25DDTi
Nie znaleźliśmy karty niezawodności z własnymi opiniami o Navarze ani Pathfinderze. Ponieważ dzieli rodzinę techniczną z 2.2 dCi, rozsądnie jest oczekiwać podobnych słabych punktów (turbosprężarka, wtryskiwacze), ale bez własnych danych potwierdzających to dla tych dwóch modeli.[1]
- Z ostrożnością
2.5 dCi 144-190 (YD25DDTi, 2010-2015)
2010–2015 · 144–190 KM · YD25DDTi
Przewidywalnie dzieli te same słabe punkty co poprzednia wersja; nie znaleźliśmy własnej karty niezawodności Navary ani Pathfindera, która pozwoliłaby potwierdzić, czy zmiana turbosprężarki w 2010 roku poprawiła trwałość.[1]
Kupić: Brak znanych poważnych usterek lub już naprawione w tej wersji. Z ostrożnością: Do kupienia, jeśli sprawdzisz coś konkretnego: historię, wymienioną część lub wykonaną kampanię. Unikać: Wysokie ryzyko poważnej awarii, trudnej do wykrycia lub zapobieżenia.
Znane usterki: 2.2/2.5 dCi
Uporządkowane od najważniejszej do najmniej ważnej (waga × częstość).
- 1Wysoka dotkliwośćCzęstość: CzęsteTurboPrzedwczesna awaria turbosprężarki i intercooleraW X-Trailu z 2.2 dCi o mocy 136 KM turbosprężarka i jej intercooler to najczęściej wymieniana usterka: pojawiają się w prawie połowie konsultowanych opinii o niezawodności. W Primerze i Almerze, z tym samym silnikiem, udokumentowanych przypadków jest znacznie mniej.
- 2Wysoka dotkliwośćCzęstość: CzęsteWtryskAwaria pompy wtryskowej lub wtryskiwaczyWtryskiwacze common rail w 2.2 dCi ulegają awarii dość często w X-Trailu i Almerze, z przypadkami zablokowania i nieszczelności; w Almerze ze starszym YD22DDT udokumentowana usterka dotyczy elektroniki pompy wtryskowej, a nie wtryskiwaczy.
- 3Krytyczna dotkliwośćCzęstość: RzadkaRozrządZużycie łańcucha rozrząduŁańcuch rozrządu w 2.2 dCi to jeden z mocnych punktów silnika: konsultowane karty niezawodności podają bardzo niewiele przypadków zużycia, znacznie poniżej pozostałych usterek tego silnika, które dokumentujemy.
- 4Średnia dotkliwośćCzęstość: SporadycznaUkład ograniczania emisjiZatkanie zaworu EGRZawór EGR w 2.2 dCi brudzi się nagarem z recyrkulacji spalin i może się zaciąć: to usterka z największą liczbą opinii w karcie Almery, z dodatkowymi przypadkami, choć w mniejszej proporcji, w X-Trailu.
- 5Niska dotkliwośćCzęstość: RzadkaDolotZabrudzony przepływomierz lub nieprawidłowy odczytPrzepływomierz (czujnik masy powietrza) w 2.2 dCi może się zabrudzić i podawać nieprawidłowe odczyty; karta niezawodności Almery wskazuje to jako znany problem silnika, choć z niewielką liczbą odnotowanych przypadków.
Kolory wagi: niska, średnia, wysoka, krytyczna. Jak je oceniamy
Według części
Porównaj każdą usterkę z tą samą częścią w innych silnikach: objawy, koszt i dotknięte modele.
Czym jest 2.2/2.5 dCi
YD to rodzina czterocylindrowych rzędowych silników diesla, z żeliwnym blokiem i aluminiową głowicą, z łańcuchem rozrządu, opracowana przez Nissana bez związku z silnikami dCi pochodzenia Renault (K9K, F9Q, M9R), które w Europie używają tej samej nazwy handlowej. Nissan wprowadził ją w 2000 roku wraz z 2.2 Di (YD22DDT), turbodieslem z wtryskiem przez elektroniczną pompę rotacyjną i turbosprężarką o stałej geometrii, montowanym w Almerze (N16) i pierwszym X-Trailu (T30).[1][5][6]
W 2003 roku pojawił się 2.2 dCi (YD22DDTi), z wtryskiem common rail, turbosprężarką o zmiennej geometrii i intercoolerem, do 136 KM; trafił do Primery (P12) i Almery Tino, a nadal montowano go także w Almerze i X-Trailu. Choć «dCi» jest znakiem towarowym Renault, Sojusz Renault-Nissan używał go również dla tego silnika własnej konstrukcji Nissana na rynku europejskim.[1][7]
W 2005 roku Nissan zwiększył pojemność do 2,5 litra (YD25DDTi) dla pikapa Navara (D40) i terenówki Pathfinder (R51), z 174 KM i 403 Nm momentu obrotowego w najmocniejszej wersji. Aktualizacja z 2010 roku, z inną turbosprężarką i niższym stopniem sprężania w celu spełnienia normy Euro 5, podniosła moc do 190 KM i 450 Nm. Pathfinder R51 sprzedawano w Europie do 2014 roku, a Navarę D40 do około 2015 roku, kiedy zastąpił ją NP300 (D23).[4][8][9][10][11]
- Producent
- Nissan
- Rodzina
- YD
- Paliwo
- Diesel
- Pojemność skokowa
- —
- Cylindry
- 4
- Zasilanie
- Turbo
- Wtrysk
- Common rail
- Rozrząd
- Łańcuch
- Moc
- 110–190 KM
- Maksymalny moment obrotowy
- 450 Nm
- Produkcja
- 2000–2015
- Marki
- Nissan
Co zmieniło się między wersjami
2000–2003
2.2 Di 110-125 (YD22DDT, 2000-2003)
Pierwsza turbodieslowa wersja rodziny YD22: wtrysk przez elektroniczną pompę rotacyjną Bosch VP44 i turbosprężarka o stałej geometrii. Zadebiutowała w Almerze (N16) i pierwszym X-Trailu (T30) w latach 2000-2001 z mocą 110 KM, a do Primery (P12) trafiła w 2001 roku z nieco wyższą mocą (125 KM).[1][5][6][7]
2003–2007
2.2 dCi 136-140 (YD22DDTi, 2003-2007)
Zastąpiła pompę rotacyjną wtryskiem common rail i dodała turbosprężarkę o zmiennej geometrii z intercoolerem, do 136-140 KM zależnie od modelu. Montowano ją w Almerze, Primerze i X-Trailu, a także w Almerze Tino.[1][5][6][7]
2005–2010
2.5 dCi 142-174 (YD25DDTi, 2005-2010)
Wersja 2,5 litra wywodząca się z tej samej rodziny, przeznaczona do cięższych pojazdów: wtrysk common rail, turbosprężarka o zmiennej geometrii i intercooler, do 403 Nm momentu obrotowego w najmocniejszej wersji. Montowano ją w Navarze (D40) od 2005 roku i w Pathfinderze (R51) od jego pojawienia się w Europie.[1][8][9][11]
2010–2015
2.5 dCi 144-190 (YD25DDTi, 2010-2015)
Aktualizacja z 2010 roku z inną turbosprężarką i niższym stopniem sprężania w celu spełnienia normy Euro 5, do 190 KM i 450 Nm; w niektórych wersjach Navary utrzymano też niższą moc, około 144 KM.[4][8][10]
Samochody z silnikiem 2.2/2.5 dCi
5 modeli sprzedawanych w Europie. Wejdź w każdy, aby zobaczyć wszystkie jego usterki i listę kontrolną przed zakupem.
Nissan
- Nissan Almera II2.2 Di · 2.2 dCi2000–2006[2][5]
- Nissan Primera III2.2 Di · 2.2 dCi2001–2007[7][12]
- Nissan X-Trail I2.2 Di · 2.2 dCi2001–2007[3][6]
- Nissan Navara D402.5 dCi2005–2015[4][8][10][11]
- Nissan Pathfinder R512.5 dCi2005–2014[9]
Porównaj: 2.2/2.5 dCi
- 2.2/2.5 dCi vs 1.5 BlueHDi
- 2.2/2.5 dCi vs 1.6 HDi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 TDI
- 2.2/2.5 dCi vs 1.5 dCi
- 2.2/2.5 dCi vs BMW N47
- 2.2/2.5 dCi vs 1.3 Multijet
- 2.2/2.5 dCi vs OM651
- 2.2/2.5 dCi vs 1.6 CRDi
- 2.2/2.5 dCi vs 1.6 dCi
- 2.2/2.5 dCi vs 1.6 TDI
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 HDi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.2 JTDm Multijet II
- 2.2/2.5 dCi vs BMW B47
- 2.2/2.5 dCi vs BMW B57
- 2.2/2.5 dCi vs BMW M47
- 2.2/2.5 dCi vs BMW M57
- 2.2/2.5 dCi vs BMW N57
- 2.2/2.5 dCi vs 1.6 i 2.0 MultiJet II
- 2.2/2.5 dCi vs 1.9 JTD/Multijet i 2.4 JTD
- 2.2/2.5 dCi vs 2.3 MultiJet
- 2.2/2.5 dCi vs 2.4 JTD / JTDm Multijet
- 2.2/2.5 dCi vs 1.8 TDCi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.2 / 2.4 / 3.2 TDCi (Puma)
- 2.2/2.5 dCi vs 1.5 / 2.0 EcoBlue
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 i 2.2 VCDi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.2 i-CTDi
- 2.2/2.5 dCi vs 1.6 / 2.2 i-DTEC
- 2.2/2.5 dCi vs 1.7 CRDi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 i 2.2 CRDi
- 2.2/2.5 dCi vs 1.1 i 1.4 CRDi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 CRDi (D4EA)
- 2.2/2.5 dCi vs 2.2 TD4 / SD4
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 Ingenium diésel
- 2.2/2.5 dCi vs TDV6 / SDV6
- 2.2/2.5 dCi vs e-Skyactiv D 3.3
- 2.2/2.5 dCi vs MZR-CD
- 2.2/2.5 dCi vs Skyactiv-D
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 CDI (OM640)
- 2.2/2.5 dCi vs OM642
- 2.2/2.5 dCi vs 2.2 CDI (OM646)
- 2.2/2.5 dCi vs OM654
- 2.2/2.5 dCi vs OM656
- 2.2/2.5 dCi vs 1.8/2.2 DI-D
- 2.2/2.5 dCi vs 2.5 dCi YD25
- 2.2/2.5 dCi vs 1.6 CDTI
- 2.2/2.5 dCi vs 1.7 CDTI
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 DTI i 2.2 DTI
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 CDTI
- 2.2/2.5 dCi vs 1.4 HDi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 BlueHDi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.2 HDi
- 2.2/2.5 dCi vs 1.9 dCi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0 dCi
- 2.2/2.5 dCi vs 2.2 dCi i 3.0 dCi V6
- 2.2/2.5 dCi vs 2.3 dCi (M9T)
- 2.2/2.5 dCi vs 1.6 e-XDi160
- 2.2/2.5 dCi vs 2.2 MultiJet / BlueHDi (Stellantis)
- 2.2/2.5 dCi vs 1.4 D-4D
- 2.2/2.5 dCi vs 2.0/2.2 D-4D
- 2.2/2.5 dCi vs 2.4 / 2.8 D-4D (GD)
- 2.2/2.5 dCi vs VM Motori 2.8 i 3.0 CRD
- 2.2/2.5 dCi vs D4/D5
- 2.2/2.5 dCi vs D5 5 cilindros
- 2.2/2.5 dCi vs 1.2 TDI
- 2.2/2.5 dCi vs 1.4 TDI
- 2.2/2.5 dCi vs 1.9 TDI
- 2.2/2.5 dCi vs 2.5 TDI R5
- 2.2/2.5 dCi vs 3.0 TDI V6
Części serwisowe do silnika 2.2/2.5 dCi
Części wymieniane podczas przeglądów i wymiany rozrządu, wyszukane dla tego silnika. Potwierdź numer katalogowy numerem rejestracyjnym lub numerem VIN.
Zestaw łańcucha rozrządu
Filtr oleju
Filtr powietrza
Filtr paliwa
Świece żarowe
Linki afiliacyjne: jeśli kupisz w tych sklepach, MotorFiable może otrzymać prowizję bez dodatkowych kosztów dla ciebie. Przed zamówieniem sprawdź zgodność po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN. Linki afiliacyjne
Kupujesz samochód z silnikiem 2.2/2.5 dCi?
Skontaktujemy Cię z partnerem tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę w formularzu.
Masz samochód z tym silnikiem? Opowiedz nam, jakie usterki miałeś, przy jakim przebiegu i ile zapłaciłeś. Zgłoś swoją awarię.
Źródła
Każda informacja na tej stronie prowadzi do swojego źródła. Jeśli znajdziesz błąd, daj nam znać.
- Nissan YD engineWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Fiabilité Nissan Almera : pannes et avisFiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku
- Fiabilité Nissan X-Trail : pannes et avisFiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku
- Nissan Navara SE Doble Cabina 2.5 dCi 190 CV 4x4 — datos técnicoskm77 · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po hiszpański
- Nissan AlmeraWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Nissan X-TrailWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Nissan PrimeraWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Nissan NavaraWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Nissan PathfinderWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Nissan NavaraWikipedia (alemán) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po niemiecku
- Nissan Navara 2.5 dCi DC 4x4Autopista · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 7 grudnia 2005 · sprawdzono 27 września 2026 · po hiszpański
- Fiabilité Nissan Primera : pannes et avisFiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku