K7JK7M
Silnik 1.4 i 1.6 8v: usterki i niezawodność
Renault K7J / K7M 1.4 i 1.6 8v · Renault i Dacia
K7J (1.4) i K7M (1.6) to oryginalne wersje 8-zaworowe z jednym wałkiem rozrządu z rodziny „K” Renault: proste, wolnossące silniki, które na ogół są niezawodne. Żadne z przejrzanych źródeł nie dokumentuje zużycia oleju ani awarii niszczących blok. Najczęściej wymieniane słabe punkty to czujnik położenia wału korbowego, uszczelka głowicy i cewki zapłonowe; w wersjach LPG Dacii dochodzi korozja zbiornika gazu.[1][2][3]
Które wersje 1.4 i 1.6 8v kupować?
Nasz werdykt dla każdej wersji, oparty na udokumentowanych usterkach.
- Z ostrożnością
od 1995 · 75 KM · K7J
To mechanicznie prosty silnik bez udokumentowanego zużycia oleju, ale kilka źródeł wielokrotnie wymienia czujnik położenia wału korbowego, uszczelkę głowicy w mniejszości przypadków oraz, rzadziej niż w 16-zaworowej wersji tego samego bloku, cewki zapłonowe.[1][2][3][7]
- Z ostrożnością
od 1995 · 90 KM · K7M
Z K7J łączy ją to, że czujnik wału korbowego i uszczelka głowicy to najczęściej wymieniane usterki, z udokumentowanymi przypadkami w Clio II i Dacii Logan I; cewki zapłonowe pojawiają się w podobnym lub mniejszym odsetku opinii niż w 1.4.[1][2]
- Z ostrożnością
1.4 8V 75 KM LPG (K7J 714, Dacia, 2008-2012)
od 2008 · 75 KM · K7J 714
Do usterek typowych dla K7J dochodzi problem właściwy dla instalacji gazowej: korozja zbiornika LPG, udokumentowana w znacznej części opinii o Sandero I i częsta przyczyna niezaliczenia przeglądu technicznego.[3]
Kupić: Brak znanych poważnych usterek lub już naprawione w tej wersji. Z ostrożnością: Do kupienia, jeśli sprawdzisz coś konkretnego: historię, wymienioną część lub wykonaną kampanię. Unikać: Wysokie ryzyko poważnej awarii, trudnej do wykrycia lub zapobieżenia.
Znane usterki: 1.4 i 1.6 8v
Uporządkowane od najważniejszej do najmniej ważnej (waga × częstość).
- 1Wysoka dotkliwośćCzęstość: CzęstePaliwoKorozja zbiornika LPGW fabrycznych wersjach LPG Dacii Sandero I kilka opinii dokumentuje korozję zbiornika gazu, wykrytą podczas przeglądu technicznego pojazdu i będącą powodem jego niezaliczenia. To nie awaria samego silnika, lecz instalacji LPG, którą Dacia zamontowała przy tym silniku.Pojawia się około 65 000 km
- 2Wysoka dotkliwośćCzęstość: SporadycznaRozrządZerwanie lub awaria paska rozrząduPasek rozrządu K7J/K7M jest suchy, ale kilka źródeł dokumentuje zerwania lub awarie przed bardzo wysokim przebiegiem, w tym przypadek w Renault Mégane I z kontaktem zerwanego paska z zaworami. Najlepszą profilaktyką jest przestrzeganie interwału wymiany.
- 3Wysoka dotkliwośćCzęstość: SporadycznaGłowica i blokUszczelka głowicy (a w niektórych przypadkach głowica)Uszczelka głowicy pojawia się wielokrotnie, w mniejszości opinii, w źródłach o niezawodności kilku modeli z tym silnikiem; w Dacii Sandero I zdarzają się ponadto przypadki, w których wymieniono całą głowicę na gwarancji. Nie ma wzorca zużycia oleju związanego z tym silnikiem.Pojawia się około 60 000 km
- 4Średnia dotkliwośćCzęstość: CzęsteElektronikaAwaria czujnika położenia wału korbowego (PMH)Czujnik położenia wału korbowego (capteur PMH) wielokrotnie pojawia się w źródłach o niezawodności Clio II, Kangoo I i Dacii Logan I z tym silnikiem, z trudnym rozruchem na zimno lub gaśnięciem jako głównymi objawami. To tania część, ale awaria może zostawić cię na drodze.
- 5Średnia dotkliwośćCzęstość: SporadycznaZapłonAwaria cewek zapłonowychCewki zapłonowe zawodzą w mniejszości opinii o Clio II i Dacii Sandero I z tym silnikiem, w odsetku wyraźnie mniejszym niż w 16-zaworowej ewolucji tego samego bloku. Powodują szarpanie i zapalenie kontrolki silnika, ale nie niszczą silnika.
Kolory wagi: niska, średnia, wysoka, krytyczna. Jak je oceniamy
Według części
Porównaj każdą usterkę z tą samą częścią w innych silnikach: objawy, koszt i dotknięte modele.
Czym jest 1.4 i 1.6 8v
K7J i K7M to 8-zaworowe wersje z pojedynczym wałkiem rozrządu w głowicy z rodziny „K” wolnossących silników benzynowych Renault, z żeliwnym blokiem i aluminiową głowicą. Rodzina powstała w 1995 roku w tych dwóch wariantach: K7M o pojemności 1598 cm³, który według przejrzanych źródeł rozwija około 90 KM (66 kW) przy 5250 obr./min i 131 Nm przy 2500 obr./min, oraz K7J o pojemności 1390 cm³, z mocą około 75 KM (55 kW) przy 5500 obr./min i 114 Nm przy 4250 obr./min. To mechaniczna baza, na której Renault rozwinęło później, od 1998-1999 roku, głowice z dwoma wałkami rozrządu i 16 zaworami K4M i K4J, mające na tej stronie własne opracowanie.[4][5]
Renault i Dacia montowały je przez ponad dekadę w bardzo różnych modelach: w Mégane I od premiery w 1995 roku, w Clio II od 1998 roku, w Kangoo I oraz, w przypadku Dacii, w Loganie I od 2004 roku i Sandero I od 2008 roku. To ostatnie ma największą liczbę opinii o niezawodności ze wszystkich modeli przejrzanych na potrzeby tego opracowania. K7J oferowano też z fabryczną instalacją LPG w Loganie I, a przede wszystkim w Sandero I. Renault sprzedawało ponadto trzybryłowy sedan oparty na Clio II z tym silnikiem, czyli Renault Symbol/Thalia, ale poza Hiszpanią: jego rynkami były Turcja, Europa Środkowa i Wschodnia, Bałkany, Ameryka Łacińska, Maghreb i Bliski Wschód.[1][2][3][5][7][8][9]
Ogólnie żadna z przejrzanych stron o niezawodności nie opisuje w tym silniku wzorca zużycia oleju ani awarii, która systematycznie unieruchamiałaby blok: w Dacii Sandero I przejrzane źródło odnotowuje zużycie lub wyciek oleju tylko w 2 ze 164 opinii o wersji benzynowej, a w Dacii Logan I w 7 ze 116 opinii o czterech silnikach tej rodziny łącznie. Udokumentowane słabe punkty to raczej konkretne części lub układy: czujnik położenia wału korbowego, stosunkowo tani w zakupie, ale zdolny unieruchomić auto; uszczelka głowicy, w mniejszości przypadków w kilku modelach; cewki zapłonowe, w mniejszym odsetku niż w 16-zaworowej ewolucji tego samego bloku; oraz, w wersjach z fabryczną instalacją LPG Dacii, korozja zbiornika gazu, która może skutkować niezaliczeniem przeglądu technicznego pojazdu.[1][2][3][7]
- Producent
- Renault
- Rodzina
- Familia «K» de motores de gasolina atmosféricos de Renault, nacida en 1995. Esta ficha cubre las versiones originales de 8 válvulas y un solo árbol de levas en culata: el K7M de 1.6 y el K7J de 1.4. A partir de 1998-1999 Renault introdujo sobre el mismo bloque las evoluciones de 16 válvulas y doble árbol de levas, K4M y K4J, con ficha propia en este sitio.
- Paliwo
- Benzyna
- Pojemność skokowa
- —
- Cylindry
- 4
- Zasilanie
- Wolnossący
- Wtrysk
- Wtrysk pośredni
- Rozrząd
- Pasek rozrządu (suchy)
- Moc
- 75–90 KM
- Maksymalny moment obrotowy
- 131 Nm
- Produkcja
- od 1995
- Marki
- Renault i Dacia
Co zmieniło się między wersjami
od 1995
Podstawowa wersja rodziny „K”, o pojemności 1390 cm³, z jednym wałkiem rozrządu i 8 zaworami. To silnik wejściowy w Mégane I, Clio II, Kangoo I oraz, w przypadku Dacii, w Loganie I i Sandero I, gdzie występuje obok fabrycznej wersji LPG na tym samym bloku.[4][5]
od 1995
Wersja o największej pojemności w rodzinie, 1598 cm³, z tą samą konstrukcją 8 zaworów i jednego wałka rozrządu co K7J. Oferowano ją w tych samych modelach co 1.4, zwykle jako pośredni stopień przed 16-zaworowymi wersjami K4M.[4][5]
od 2008
1.4 8V 75 KM LPG (K7J 714, Dacia, 2008-2012)
Ta sama baza mechaniczna co benzynowy K7J, z instalacją LPG zamontowaną fabrycznie przez Dacię. fiches-auto.fr dokumentuje tę wersję niemal wyłącznie w Sandero I, z liczbą opinii (139) prawie tak wysoką jak w równoważnej wersji benzynowej (164).[3]
Samochody z silnikiem 1.4 i 1.6 8v
5 modeli sprzedawanych w Europie. Wejdź w każdy, aby zobaczyć wszystkie jego usterki i listę kontrolną przed zakupem.
Dacia
- Dacia Logan I1.4 MPI 75 · 1.4 MPI GLP 75 · 1.6 MPI 902004–2012[2]
- Dacia Sandero I1.4 MPI 75 · 1.4 MPI GLP 75 · 1.6 MPI 902008–2012[3]
Renault
- Renault Mégane I1.4 75 · 1.6 901995–2002[8]
- Renault Clio II1.4 8V 75 · 1.6 8V 901998–2012[1]
- Renault Kangoo I1.4 751997–2007[7]
Porównaj: 1.4 i 1.6 8v
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 PureTech
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 PureTech
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 i 1.4 TSI
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 TSI / 1.5 TSI
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 TCe
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 EcoBoost
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.3 TCe
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.6 EcoBoost
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 TSI / TFSI
- 1.4 i 1.6 8v vs Audi 3.0 TFSI V6
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW B38 / B37
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW B48 / B38
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW B58
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW M54
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW N13
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW N20
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW N43/N46
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW N52 / N53
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW N54/N55
- 1.4 i 1.6 8v vs BMW N62 / N63
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 8v Fire
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.4 T-Jet
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 T3 i 1.3 T4 FireFly Turbo
- 1.4 i 1.6 8v vs 0.9 TwinAir i 1.0/1.3 FireFly
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.5 EcoBoost
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.25/1.4/1.6 Ti-VCT
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 / 1.4 / 1.8 i-VTEC
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 / 1.5 VTEC Turbo
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 / 2.4 i-VTEC
- 1.4 i 1.6 8v vs Honda e:HEV / i-MMD
- 1.4 i 1.6 8v vs Honda IMA híbrido
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 T-GDI
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.6 GDI / T-GDI
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.6 GDi híbrido (Kappa)
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 / 1.25 MPi
- 1.4 i 1.6 8v vs Smartstream 1.6 T-GDi
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 / 2.4 GDI i T-GDI (Theta II)
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 i 3.0 Ingenium gasolina
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.3 MZR DISI Turbo
- 1.4 i 1.6 8v vs MZR gasolina
- 1.4 i 1.6 8v vs Skyactiv-G
- 1.4 i 1.6 8v vs M111
- 1.4 i 1.6 8v vs M112 / M113
- 1.4 i 1.6 8v vs M264/M254
- 1.4 i 1.6 8v vs M260
- 1.4 i 1.6 8v vs M271
- 1.4 i 1.6 8v vs M272/M273
- 1.4 i 1.6 8v vs M270/M274
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.5 VTi-TECH / T-GDI
- 1.4 i 1.6 8v vs MIVEC gasolina
- 1.4 i 1.6 8v vs Mitsubishi PHEV
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.6 DIG-T
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.5 VC-Turbo e-Power
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 HR12DE i 1.2 DIG-S (HR12DDR)
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 MR20DE / 2.5 QR25DE
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.6 16v HR16DE / H4M
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0/1.2/1.4 Ecotec
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.4 Turbo
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.6 i 1.8 Ecotec 16v
- 1.4 i 1.6 8v vs Porsche V8 i V6 (Cayenne i Panamera)
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.4 i 1.6 TU3/TU5
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.4/1.6 VTi
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.6 THP
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 i 2.2 16v EW10/EW12
- 1.4 i 1.6 8v vs 0.9 TCe
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 SCe (B4D)
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 TCe / SCe
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.8 TCe
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 16v
- 1.4 i 1.6 8v vs E-Tech Híbrido
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 16v F4R i F4RT
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.4 i 1.6 16v
- 1.4 i 1.6 8v vs Rover K-Series
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 i 1.4 Boosterjet
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 Dualjet i 1.2 VVT
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.5 K15B (Jimny)
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.3, 1.5 i 1.6 gasolina (serie M)
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 VVT-i
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 Turbo
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.33 Dual VVT-i
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.4, 1.6 i 1.8 VVT-i
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.5 Hybrid
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.6 Dual VVT-i
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.8 Hybrid
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 i 2.4 VVT-i
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 i 2.5 Hybrid
- 1.4 i 1.6 8v vs Volvo 5 cilindros gasolina
- 1.4 i 1.6 8v vs Drive-E gasolina
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.0 MPI
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.2 12V
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.4 16v i 1.6 FSI
- 1.4 i 1.6 8v vs 1.8 T 20v
- 1.4 i 1.6 8v vs 2.0 FSI
- 1.4 i 1.6 8v vs VW 2.0 TFSI EA113
Części serwisowe do silnika 1.4 i 1.6 8v
Części wymieniane podczas przeglądów i wymiany rozrządu, wyszukane dla tego silnika. Potwierdź numer katalogowy numerem rejestracyjnym lub numerem VIN.
Zestaw rozrządu
Filtr oleju
Filtr powietrza
Świece zapłonowe
Linki afiliacyjne: jeśli kupisz w tych sklepach, MotorFiable może otrzymać prowizję bez dodatkowych kosztów dla ciebie. Przed zamówieniem sprawdź zgodność po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN. Linki afiliacyjne
Kupujesz samochód z silnikiem 1.4 i 1.6 8v?
Skontaktujemy Cię z partnerem tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę w formularzu.
Masz samochód z tym silnikiem? Opowiedz nam, jakie usterki miałeś, przy jakim przebiegu i ile zapłaciłeś. Zgłoś swoją awarię.
Źródła
Każda informacja na tej stronie prowadzi do swojego źródła. Jeśli znajdziesz błąd, daj nam znać.
- Fiabilité et pannes de la Renault Clio 2Fiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku
- Fiabilité et pannes du Dacia Logan 1Fiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku
- Fiabilité et pannes du Dacia Sandero 1Fiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku
- Renault K-Type engineWikipedia (inglés) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
- Moteur K RenaultWikipedia (francés) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku
- Anexo:Motores de RenaultWikipedia (español) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po hiszpański
- Fiabilité et pannes du Renault Kangoo 1Fiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku
- Fiabilité et pannes de la Renault Mégane 1Fiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku
- Renault SymbolWikipedia (francés) · Inne źródło · sprawdzono 27 września 2026 · po francusku