Przejdź do treści
MotorFiable

1.2 PureTech vs BMW B48 / B38: który silnik jest bardziej niezawodny?

Według naszego wskaźnika ryzyka BMW B48 / B38 ma mniejsze ryzyko niż 1.2 PureTech: 24/100 (niskie ryzyko) wobec 96/100 (bardzo wysokie ryzyko). 1.2 PureTech: 7 udokumentowanych poważnych usterek, główna to „Degradacja paska rozrządu pracującego w oleju”; BMW B48 / B38: 1 udokumentowana poważna usterka, główna to „Łańcuch rozrządu pierwszych egzemplarzy (2014-2018), przeprojektowany w B48TU”.

Wskaźnik ryzyka

1.2 PureTech

96

Bardzo wysokie ryzyko · 7 poważnych usterek

Wskaźnik ryzyka

BMW B48 / B38

24

Niskie ryzyko · 1 poważna usterka

Mniejsze ryzyko

Wskaźnik (0–100) uwzględnia wagę i częstość trzech najpoważniejszych udokumentowanych usterek. Jak to się liczy

22 źródłaJak pracujemy

Czy 1.2 PureTech jest niezawodny?

1.2 PureTech z paskiem rozrządu (2012–2025) ma problem uznany przez Stellantis: pasek rozrządu pracujący w oleju może ulegać degradacji, blokować smarowanie, a w silnikach turbo z lat 2013–2018 uszkadzać pompę podciśnienia wspomagania hamulców. Turbo z lat 2014–2023 mogą też zużywać olej. Stellantis oferuje ochronę na 10 lat lub 180 000 km; generacja z łańcuchem (od 2023) nie ma już tego paska.[1][2][3][4][5]

Zobacz wszystkie usterki (7): 1.2 PureTech

Czy BMW B48 / B38 jest niezawodny?

BMW B48 (2,0 turbo, od 2014 roku) i jego trzycylindrowy brat B38 (1,5) mają opinię niezawodnych silników w nowoczesnej gamie BMW: nie udokumentowano żadnej poważnej, masowej usterki, w przeciwieństwie do łańcucha rozrządu w dieslu N47 czy pożaru zaworu EGR w B47. Warto pilnować układu chłodzenia, uszczelnień oleju w pobliżu turbosprężarki i VANOS oraz nagaru typowego dla wtrysku bezpośredniego; BMW poprawiło łańcuch rozrządu w 2018 roku (aktualizacja B48TU).[6][7][8]

Zobacz wszystkie usterki (4): BMW B48 / B38

Porównanie obok siebie

Porównanie: 1.2 PureTech i BMW B48 / B38
1.2 PureTechBMW B48 / B38
Dane techniczne
TypSilnikSilnik
PaliwoBenzynaBenzyna
Pojemność skokowa1 199 cm³1 998 cm³
RozrządPasek w olejuŁańcuch
Moc68–155 KM136–312 KM
Produkcjaod 2012[9][10]od 2014[6][11][12]
Niezawodność
Wskaźnik ryzyka (co to jest)96Bardzo wysokie ryzyko24Niskie ryzyko
Udokumentowane awarie74
O wysokiej lub krytycznej wadze71
Największa wagaKrytyczna dotkliwośćWysoka dotkliwość
Główne usterki
  1. Krytyczna dotkliwość: Degradacja paska rozrządu pracującego w oleju
  2. Krytyczna dotkliwość: Utrata wspomagania hamulców z powodu uszkodzenia pompy podciśnienia
  3. Wysoka dotkliwość: Nadmierne zużycie oleju przez nagar na pierścieniach tłokowych lub awarię separatora oleju
  1. Średnia dotkliwość: Starzenie się węży i uszczelek układu chłodzenia z utratą płynu chłodniczego
  2. Średnia dotkliwość: Wycieki lub zaciekanie oleju z uszczelek i pokryw, w pobliżu turbosprężarki i VANOS
  3. Wysoka dotkliwość: Łańcuch rozrządu pierwszych egzemplarzy (2014-2018), przeprojektowany w B48TU
Najdroższa udokumentowana naprawado 1 200 €Degradacja paska rozrządu pracującego w olejuOpublikowana kwota[2][13][14][15]Brak wiarygodnych danych
Które wersje kupować
KupićPolecane wersjeBrak
  • B38 1,5 136 KM (MINI Cooper, 118i)[7]
  • B48 2,0 178-197 KM (120i, 220i, 320i, 520i, X1/X2/X3 20i, MINI Cooper S)[7]
  • B48 2,0 252-258 KM (330i, 530i, X3/X4 xDrive30i)[7][16]
  • B48 2,0 do 302-312 KM, wysokowydajny (MINI John Cooper Works, BMW X1 M35i)[7]
Z ostrożnościąWersje wymagające ostrożności
  • 1.2 VTi / PureTech wolnossący 68–83 KM (EB2, EB2F, EB2FA..., od 2012)[1][3][17]
  • 1.2 PureTech turbo 110 i 130 KM Euro 6.1 (EB2DT, EB2DTS, 2013–2018)[2][3][4][18]
  • 1.2 PureTech turbo 100–155 KM Euro 6.2/6.3/6d (2018–2022)[2][4][19]
  • 1.2 PureTech turbo 100 i 130 KM ze zmodyfikowanym paskiem (2022–2025)[1][2][20]
  • 1.2 Turbo / Hybrid trzeciej generacji z łańcuchem, 100–145 KM (od 2023)[21][22]
Brak
UnikaćWersje, których unikaćBrakBrak

Waga każdej usterki: zielony – niska; bursztynowy – średnia; czerwony – wysoka; ciemnoczerwony – krytyczna. Jak je oceniamy

Samochody, w których każdy z nich jest montowany

Inne porównania

Z silnikiem 1.2 PureTech

Z silnikiem BMW B48 / B38

Porównaj inne silniki

To jest porównanie, które właśnie oglądasz: zmień jeden z dwóch silników.

Źródła

Każda informacja na tej stronie prowadzi do swojego źródła. Jeśli znajdziesz błąd, daj nam znać.

  1. Stellantis ofrece medidas a los afectados por los motores PureTech tras miles de demandaskm77 · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 28 listopada 2025 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  2. Moteur PureTech. Stellantis généralise sa garantie de 10 ans ou 180 000 kmL'argus · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 26 maja 2025 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  3. Safety Gate, alerta A12/01505/20: Peugeot 208, 308, 2008, 3008, 5008 y Partner (copia en PDF)Comisión Europea – Safety Gate · Organ urzędowy · opublikowano listopad 2020 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  4. Fiabilité Stellantis 1.2 PureTech. De nouvelles solutions contre la consommation d'huileL'argus · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 23 czerwca 2024 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  5. Stellantis 1.2 Puretech engine: list of belt and chain modelsItalPassion · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 2 lutego 2025 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  6. BMW B48Wikipedia (inglés) · Encyklopedia · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
  7. Motor BMW B48: defectos, mantenimiento y guía de compraRecambios y Accesorios BMW (blog) · Dokumentacja techniczna · sprawdzono 27 września 2026 · po hiszpański
  8. BMW Reliability Has Changed, But the Internet Hasn't Caught UpBMWBLOG · Prasa motoryzacyjna · opublikowano styczeń 2026 · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
  9. Moteur EBWikipédia (francés) · Encyklopedia · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  10. El Peugeot 208 estrena motor Turbo 100 con distribución por cadenaDiariomotor · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 16 marca 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  11. BMW B38Wikipedia (inglés) · Encyklopedia · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
  12. BMW B48Wikipedia (alemán) · Encyklopedia · sprawdzono 27 września 2026 · po niemiecku
  13. 1.2 PureTech: precio y cambio de correa de distribuciónAutopista · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 2 sierpnia 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  14. Stellantis reacciona a los motores PureTech defectuosos: amplía la garantía de manera retroactiva a 10 añosXataka · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 27 marca 2024 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  15. La correa bañada en aceite: cámbiala cada 60.000 km y evita una avería de 3.000 eurosMotor16 · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 27 sierpnia 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  16. 5 BMWs That Prove the B48 Four-Cylinder Engine Is Better Than You ThinkBMWBLOG · Prasa motoryzacyjna · opublikowano kwiecień 2026 · sprawdzono 27 września 2026 · po angielsku
  17. Rappel des moteurs 1.2 Puretech 110 et 130 chFiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  18. Peugeot-Citroën-DS-Opel. Nouveau rappel de grande ampleur pour le moteur 1.2 PureTechL'argus · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 28 stycznia 2023 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  19. Peugeot, sobre los motores PureTech: «Reconocemos que hemos hecho las cosas mal»Xataka · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 4 czerwca 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  20. 10 años o 175.000 km de garantía para los modelos de Stellantis con motor PureTechAutofácil · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 27 marca 2024 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  21. Confirmado: Stellantis llama a revisión a más de 200.000 coches con el motor gasolina sucesor del 1.2 PureTech: «Y también se hará en España»Motorpasión · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 15 lipca 2025 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  22. Fiabilité du 1.2 PuretechFiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku