Przejdź do treści
MotorFiable

1.2 PureTech vs 1.4 / 1.6 16v E-TEC II: który silnik jest bardziej niezawodny?

Według naszego wskaźnika ryzyka 1.4 / 1.6 16v E-TEC II ma mniejsze ryzyko niż 1.2 PureTech: 19/100 (niskie ryzyko) wobec 96/100 (bardzo wysokie ryzyko). 1.2 PureTech: 7 udokumentowanych poważnych usterek, główna to „Degradacja paska rozrządu pracującego w oleju”; 1.4 / 1.6 16v E-TEC II: brak udokumentowanych poważnych usterek.

Wskaźnik ryzyka

1.2 PureTech

96

Bardzo wysokie ryzyko · 7 poważnych usterek

Wskaźnik ryzyka

1.4 / 1.6 16v E-TEC II

19

Niskie ryzyko · 0 poważnych usterek

Mniejsze ryzyko

Wskaźnik (0–100) uwzględnia wagę i częstość trzech najpoważniejszych udokumentowanych usterek. Jak to się liczy

25 źródełJak pracujemy

Czy 1.2 PureTech jest niezawodny?

1.2 PureTech z paskiem rozrządu (2012–2025) ma problem uznany przez Stellantis: pasek rozrządu pracujący w oleju może ulegać degradacji, blokować smarowanie, a w silnikach turbo z lat 2013–2018 uszkadzać pompę podciśnienia wspomagania hamulców. Turbo z lat 2014–2023 mogą też zużywać olej. Stellantis oferuje ochronę na 10 lat lub 180 000 km; generacja z łańcuchem (od 2023) nie ma już tego paska.[1][2][3][4][5]

Zobacz wszystkie usterki (7): 1.2 PureTech

Czy 1.4 / 1.6 16v E-TEC II jest niezawodny?

E-TEC II 1.4 i 1.6 16V firmy GM Daewoo (Lacetti/Optra i Aveo pierwszej generacji) mają pasek rozrządu i, według prasy polskiej, awarię o umiarkowanym nasileniu. Udokumentowane są wadliwe zawory w pierwszych egzemplarzach (2004-2005), awarie sondy lambda oraz pojedyncze przypadki wycieku lub zużycia oleju.[6][7][8]

Zobacz wszystkie usterki (3): 1.4 / 1.6 16v E-TEC II

Porównanie obok siebie

Porównanie: 1.2 PureTech i 1.4 / 1.6 16v E-TEC II
1.2 PureTech1.4 / 1.6 16v E-TEC II
Dane techniczne
TypSilnikSilnik
PaliwoBenzynaBenzyna
Pojemność skokowa1 199 cm³—
RozrządPasek w olejuPasek rozrządu (suchy)
Moc68–155 KM83–109 KM
Produkcjaod 2012[9][10]2004–2011[11][12][13][14][15]
Niezawodność
Wskaźnik ryzyka (co to jest)96Bardzo wysokie ryzyko19Niskie ryzyko
Udokumentowane awarie73
O wysokiej lub krytycznej wadze70
Największa wagaKrytyczna dotkliwośćŚrednia dotkliwość
Główne usterki
  1. Krytyczna dotkliwość: Degradacja paska rozrządu pracującego w oleju
  2. Krytyczna dotkliwość: Utrata wspomagania hamulców z powodu uszkodzenia pompy podciśnienia
  3. Wysoka dotkliwość: Nadmierne zużycie oleju przez nagar na pierścieniach tłokowych lub awarię separatora oleju
  1. Średnia dotkliwość: Wadliwe zawory i awarie zapłonu w pierwszych egzemplarzach (2004-2005)
  2. Niska dotkliwość: Awarie sondy lambda
  3. Niska dotkliwość: Zużycie oleju i wycieki oleju
Najdroższa udokumentowana naprawado 1 200 €Degradacja paska rozrządu pracującego w olejuOpublikowana kwota[2][16][17][18]Brak wiarygodnych danych
Które wersje kupować
KupićPolecane wersjeBrak
  • 1.4 i 1.5 8V SOHC (Aveo, 2005-2011)[8][15]
Z ostrożnościąWersje wymagające ostrożności
  • 1.2 VTi / PureTech wolnossący 68–83 KM (EB2, EB2F, EB2FA..., od 2012)[1][3][19]
  • 1.2 PureTech turbo 110 i 130 KM Euro 6.1 (EB2DT, EB2DTS, 2013–2018)[2][3][4][20]
  • 1.2 PureTech turbo 100–155 KM Euro 6.2/6.3/6d (2018–2022)[2][4][21]
  • 1.2 PureTech turbo 100 i 130 KM ze zmodyfikowanym paskiem (2022–2025)[1][2][22]
  • 1.2 Turbo / Hybrid trzeciej generacji z łańcuchem, 100–145 KM (od 2023)[23][24]
  • 1.4 16V DOHC 95-101 KM (F14D4/L95, 2004-2011)[6][7][15]
  • 1.6 16V DOHC 103-109 KM (L91/LXT, 2004-2011)[7][15][25]
UnikaćWersje, których unikaćBrakBrak

Waga każdej usterki: zielony – niska; bursztynowy – średnia; czerwony – wysoka; ciemnoczerwony – krytyczna. Jak je oceniamy

Samochody, w których każdy z nich jest montowany

Inne porównania

Z silnikiem 1.2 PureTech

Z silnikiem 1.4 / 1.6 16v E-TEC II

Porównaj inne silniki

To jest porównanie, które właśnie oglądasz: zmień jeden z dwóch silników.

Źródła

Każda informacja na tej stronie prowadzi do swojego źródła. Jeśli znajdziesz błąd, daj nam znać.

  1. Stellantis ofrece medidas a los afectados por los motores PureTech tras miles de demandaskm77 · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 28 listopada 2025 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  2. Moteur PureTech. Stellantis généralise sa garantie de 10 ans ou 180 000 kmL'argus · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 26 maja 2025 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  3. Safety Gate, alerta A12/01505/20: Peugeot 208, 308, 2008, 3008, 5008 y Partner (copia en PDF)Comisión Europea – Safety Gate · Organ urzędowy · opublikowano listopad 2020 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  4. Fiabilité Stellantis 1.2 PureTech. De nouvelles solutions contre la consommation d'huileL'argus · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 23 czerwca 2024 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  5. Stellantis 1.2 Puretech engine: list of belt and chain modelsItalPassion · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 2 lutego 2025 · sprawdzono 26 września 2026 · po angielsku
  6. Chevrolet Lacetti 1.4 16V - Niełatwo zdobyć zaufanieAuto Świat · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 19 listopada 2007 · sprawdzono 2 listopada 2026 · po innym języku
  7. Bez fajerwerków - Chevrolet Lacetti (2003-2010)AutoCentrum.pl · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 7 kwietnia 2012 · sprawdzono 2 listopada 2026 · po innym języku
  8. Czy warto kupić: używany Chevrolet Aveo (od 2002 do 2011)AutoCentrum.pl · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 5 marca 2013 · sprawdzono 2 listopada 2026 · po innym języku
  9. Moteur EBWikipédia (francés) · Inne źródło · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  10. El Peugeot 208 estrena motor Turbo 100 con distribución por cadenaDiariomotor · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 16 marca 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  11. GM Family 1 engineWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  12. Chevrolet LacettiWikipedia · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  13. Chevrolet LacettiWikipedia (de) · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po niemiecku
  14. Chevrolet Aveo (T200)Wikipedia · Inne źródło · sprawdzono 2 listopada 2026 · po angielsku
  15. Używany Chevrolet Aveo T200/T250 - typowe awarie i problemyWP Autokult · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 28 stycznia 2012 · sprawdzono 2 listopada 2026 · po innym języku
  16. 1.2 PureTech: precio y cambio de correa de distribuciónAutopista · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 2 sierpnia 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  17. Stellantis reacciona a los motores PureTech defectuosos: amplía la garantía de manera retroactiva a 10 añosXataka · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 27 marca 2024 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  18. La correa bañada en aceite: cámbiala cada 60.000 km y evita una avería de 3.000 eurosMotor16 · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 27 sierpnia 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  19. Rappel des moteurs 1.2 Puretech 110 et 130 chFiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  20. Peugeot-Citroën-DS-Opel. Nouveau rappel de grande ampleur pour le moteur 1.2 PureTechL'argus · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 28 stycznia 2023 · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  21. Peugeot, sobre los motores PureTech: «Reconocemos que hemos hecho las cosas mal»Xataka · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 4 czerwca 2026 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  22. 10 años o 175.000 km de garantía para los modelos de Stellantis con motor PureTechAutofácil · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 27 marca 2024 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  23. Confirmado: Stellantis llama a revisión a más de 200.000 coches con el motor gasolina sucesor del 1.2 PureTech: «Y también se hará en España»Motorpasión · Prasa motoryzacyjna · opublikowano 15 lipca 2025 · sprawdzono 26 września 2026 · po hiszpański
  24. Fiabilité du 1.2 PuretechFiches-auto.fr · Prasa motoryzacyjna · sprawdzono 26 września 2026 · po francusku
  25. W pierwszych silnikach 1,6 l przecierały się zawory (Chevrolet Lacetti)AutoCentrum.pl (usterki) · Forum właścicieli · sprawdzono 2 listopada 2026 · po innym języku